• “Turizm fidoyisi” ko‘krak nishoni kimlarga beriladi?
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 10-iyuldagi 433-sonli “Oʻzbekiston Respublikasida turizm sohasini tiklash va rivojlantirish uchun qulay shart-sharoitlarni yaratish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qarori bilan ushbu yo‘nalishni taraqqiy ettirish va ommalashtirishga munosib hissa qo‘shgan davlat organlari xodimlari, jamoat tashkilotlari, tadbirkorlik subyektlari, ijtimoiy soha va ommaviy axborot vositalari vakillari hamda chet eldagi vatandoshlar xizmatlari, shu bilan birga faol targ‘ibot ishlari uchun “Turizm fidoyisi” ko‘krak nishoni bilan taqdirlash tartibi joriy etilgan.
Nomzodlarni saralashda quyidagi mezonlar inobatga olinadi:
• xorijda O‘zbekistonning ijobiy imijini shakllantirish va keng auditoriya o‘rtasida mamlakatimiz turizm salohiyatini targ‘ib etishdagi faolligi;
• zamonaviy turizm mahsulotlari va innovatsion yechimga ega xizmatlarni yaratish bo‘yicha samarali faoliyatni amalga oshirganligi;
• O‘zbekistonda turizm sohasini yanada rivojlantirishga qaratilgan xorijiy investitsiyalarni jalb etishdagi samarali faoliyati;
• yetakchi xorijiy va mahalliy ommaviy axborot vositalarida O‘zbekistonning turizm salohiyatini targ‘ib qilish hamda mamlakatda turizm sohasida olib borilayotgan islohotlarni keng ommaga yetkazishga qaratilgan materiallar soni va ommalashganligi;
• turizm sohasidagi davlat dasturlari, hududiy va boshqa dasturlarni ishlab chiqish hamda amalga oshirishda faol ishtirok etganligi;
• turizmning alohida turlarini rivojlantirish va turizm yo‘nalishlari jozibadorligini oshirishdagi faolligi;
• turistlarga ko‘rsatiladigan xizmat turlarini ko‘paytirish hamda xizmatlar sifatini yaxshilash bo‘yicha sa’yi-harakatlari;
• turizm sohasidagi tadbirkorlik subyektlarining huquqi va qonuniy manfaatlarini himoya qilish borasidagi samarali faoliyati;
• turizm to‘g‘risidagi qonunchilik hujjatlarining ijro etilishi ustidan samarali jamoatchilik nazoratini amalga oshirganligi;
• madaniy meros obyektlarini saqlash, rivojlantirish va targ‘ib qilishda faol ishtirok etganligi;
• turizm va servis sohasi uchun malakali kadrlar tayyorlashda ko‘p yillik tajribaga egaligi, ustozi-shogird an’analarini joriy etganligi, mahalliy va xalqaro grant loyihalarida faol qatnashganligi;
• turizm sohasini rivojlantirish istiqbollari va mavjud muammolarni chuqur ilmiy tahlil qilish asosida ishlab chiqilgan taklif, yangilik va ishlanmalarining dolzarbligi hamda amaliyotga joriy etilganligi;
• turizm infratuzilmasini yanada rivojlantirish va yangi turizm yo‘nalishlarini tashkil etish borasidagi samarali faoliyati;
• turizm infratuzilmasi obyektlarida sanitariy-gigiyenik holatni yaxshilash ishlariga katta hissa qo‘shganligi;
• turizm va unga yondosh sohalarda muvaffaqiyatli tadbirkorlik faoliyatini olib borib, samarali davlat-xususiy sektor sherikligi loyihalarini amalga oshirganligi;
• O‘zbekistonda turizm sohasini rivojlantirishning normativ-huquqiy asoslarini mustahkamlash hamda davlat organlari o‘rtasida hamkorlikni rivojlantirish yo‘nalishidagi hissasi;
• turizm sohasida O‘zbekiston va xorijiy mamlakatlar o‘rtasida hamkorlikni rivojlantirish va aloqalarni mustahkamlash bo‘yicha samarali faoliyati va boshqalar.

• Кому присваивается нагрудный знак «Туризм фидойиси»?
Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 10 июля 2020 года №433 «О мерах по созданию благоприятных условий для восстановления и развития сферы туризма в Республике Узбекистан» введён порядок награждения нагрудным знаком «Туризм фидойиси» лиц, внесших достойный вклад в развитие и популяризацию данного направления.
Этим знаком могут быть награждены сотрудники государственных органов, представители общественных организаций, субъектов предпринимательства, социальной сферы и средств массовой информации, а также соотечественники, проживающие за рубежом, за их заслуги и активную деятельность по продвижению туризма.
При отборе кандидатов учитываются следующие критерии:
• активность в формировании позитивного имиджа Узбекистана за рубежом и продвижении туристического потенциала страны среди широкой аудитории;
• эффективная деятельность по созданию современных туристических продуктов и услуг с инновационными решениями;
• успешная работа по привлечению иностранных инвестиций, направленных на дальнейшее развитие туристической сферы Узбекистана;
• количество и популярность материалов, опубликованных в ведущих зарубежных и отечественных СМИ, посвящённых продвижению туристического потенциала Узбекистана и освещению проводимых реформ в сфере туризма;
• активное участие в разработке и реализации государственных, региональных и иных программ в области туризма;
• вклад в развитие отдельных видов туризма и повышение привлекательности туристических маршрутов;
• усилия, направленные на расширение спектра предоставляемых туристам услуг и повышение их качества;
• эффективная деятельность по защите прав и законных интересов субъектов туристического бизнеса;
• осуществление общественного контроля за исполнением законодательства о туризме;
• участие в сохранении, развитии и популяризации объектов культурного наследия;
• многолетний опыт подготовки квалифицированных кадров для туристической и сервисной сферы, внедрение традиций наставничества, активное участие в местных и международных грантовых проектах;
• актуальность и практическая значимость предложений, нововведений и разработок, подготовленных на основе глубокого научного анализа перспектив развития туристической сферы и имеющихся проблем;
• успешная деятельность в направлении развития туристической инфраструктуры и создания новых туристических маршрутов;
• значительный вклад в улучшение санитарно-гигиенического состояния объектов туристической инфраструктуры;
• ведение успешной предпринимательской деятельности в туризме и смежных отраслях, реализация эффективных проектов государственно-частного партнёрства;
• вклад в совершенствование нормативно-правовой базы развития туризма и развитие межведомственного сотрудничества;
• эффективная деятельность по укреплению и развитию сотрудничества Узбекистана с зарубежными странами в сфере туризма и другие заслуги.