• Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi kuniga bagʻishlangan tadbir oʻtkazildi
2025-yil 21-noyabrda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi kuni bayramiga tayyorgarlik koʻrish va uni oʻtkazish toʻgʻrisida”gi F-60-son farmoyishi imzolandi. Farmoyishda Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi kuni bayramini yangi Oʻzbekistonning bunyodkorlik ruhiga hamohang tarzda nishonlashga alohida eʼtibor qaratilgan. Ushbu farmoyish ijrosini ta’minlash maqsadida “Turizm xizmatlarini sertifikatlash markazi” DMda Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi kuni munosabati bilan tadbir o‘tkazildi.
Tadbirda yangi tahrirdagi Konstitutsiyada belgilangan xalq hokimiyatchiligi, inson qadri, erkinlik va tenglik, ijtimoiy adolat va birdamlik kabi ezgu g‘oyalarning yurtimizda amalga oshirilayotgan islohotlarda o‘z aksini topayotgani ta’kidlab oʻtildi.
Konstitutsiyada Oʻzbekiston – suveren, demokratik, huquqiy va ijtimoiy davlat ekani qatʼiy belgilab qoʻyilgan. Inson huquq va erkinliklari qonunlarimizning, har bir vazirlik va idora faoliyatining mazmuniga aylanishi qatʼiy talab sifatida belgilangan. Bu hol davlat organlari hamda mansabdor shaxslarning faqat va faqat fuqarolarning manfaatlarini koʻzlab faoliyat koʻrsatishiga asos boʻladi.
Tadbir ishtirokchilari Konstitutsiyaning iqtisodiy, ijtimoiy, madaniy-ma’naviy hayotning turli sohalarida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar va bu borada erishilayotgan natijalarni mustahkamlashdagi o‘rni va roli toʻgʻrisida fikr almashdilar.

• Проведено мероприятие, посвящённое Дню Конституции Республики Узбекистан
21 ноября 2025 года был подписан Распоряжение Президента Республики Узбекистан № Р-60 «О подготовке и проведении праздника Дня Конституции Республики Узбекистан». В распоряжении особое внимание уделено празднованию Дня Конституции Республики Узбекистан в созвучии духу созидания Нового Узбекистана. В целях обеспечения исполнения настоящего распоряжения в ГУ «Центр сертификации туристских услуг» проведено мероприятие, посвящённое Дню Конституции Республики Узбекистан.
На мероприятии было подчеркнуто, что освещаются отражения в широкомасштабных реформах, осуществляемых в нашей стране, таких благородных идей, определенных в Конституции в новой редакции, как народовластие, честь и достоинство человека, свобода и равенство, социальная справедливость и единство.
Конституция неукоснительно определяет, что Узбекистан – суверенное, демократическое, правовое и социальное государство. Соблюдение прав и свобод человека является непреложным требованием к содержанию наших законов, деятельности каждого министерства и ведомства. Это – основа деятельности государственных органов и должностных лиц исключительно в интересах граждан.
Участники мероприятия обменялись мнениями о роли и месте Конституции в колоссальных реформах, проводимых в различных сферах экономической, социальной, культурно-духовной жизни, в укреплении достигаемых в этом направлении результатов.