• 27-sentabr - Butunjahon turizm kuni
Turizm insonning boʻsh vaqtida oʻtkazadigan faol dam olish turlaridan biridir. Ushbu soha madaniyatlararo muloqotning yorqin namunasi boʻlib xizmat qiladi. Bu odamlarga turli madaniyatlarni boshdan kechirish, chet tillarida muloqot qilish, oʻziga xos taomlarni tatib koʻrish, yangi odamlar bilan tanishish va bagʻrikenglikni shakllantirish imkoniyatini beradi. Bugungi kunda turizmning koʻplab turlari mavjud boʻlib, ular sayohatchilarning ehtiyojlari va xohishlaridan kelib chiqqan holda shakllanadi.
Butunjahon turizm kuni sayohatchilar va ushbu sohada ishlayotgan mutaxassislarning bayramidir. Butunjahon turizm kuni 1979-yilda Ispaniyaning Torremolino shahrida Jahon sayyohlik tashkiloti, UNWTO Bosh assambleyasi tomonidan ta’sis etilgan va har yili 27-sentabrda nishonlanadi. Sana tasodifan tanlanmagan – aynan to‘qqiz yil avval, 27-sentabrda Jahon sayyohlik tashkilotining Nizomi qabul qilingan bo‘lib, u hozir ham amalda. Bayramdan ko‘zlangan maqsad turizmni rivojlantirish, uning jahon hamjamiyatining iqtisodiyotiga qo‘shgan hissasini yoritish, turli mamlakatlar xalqlari o‘rtasidagi aloqalarni rivojlantirishdan iborat.
Butunjahon turizm kunining tarixi 1925-yilda Gaagada boshlangan. Aynan shu davrda rasmiy turistik tashkilotlarning xalqaro kongressi tuzilib, keyinchalik Jahon sayyohlik tashkiloti (UNWTO) deb nomlandi. Kongressdan ko‘zlangan maqsad nafaqat umumiy turizm, balki uning tijorat jihatlari va turli mamlakatlar iqtisodiyoti imkoniyatlarini rivojlantirishga ko‘maklashishdan iborat. Har yili Butunjahon turizm kuni alohida shior ostida nishonlanadi. 2024-yilgi mavzu - “Turizm va tinchlik”. BMT ma’lumotlariga ko‘ra, turizm tinchlik va xalqlar o‘rtasidagi o‘zaro hamjihatlikni mustahkamlashda muhim o‘rin tutadi.

• 27 сентября - Всемирный день туризма
Туризм – один из видов активного отдыха, который проводит человек в свое свободное время. Эта отрасль служит ярким примером межкультурного диалога. Он предоставляет людям возможность познакомиться с различными культурами, общаться на иностранных языках, попробовать уникальные блюда, встретить новых людей и укрепить толерантность. На сегодняшний день есть много видов туризма, они формируются на основании потребностей и желаний путешественников.
Всемирный день туризма — праздник путешественников и профессионалов, работающих в этой области. Всемирный день туризма учрежден Генеральной ассамблеей Всемирной туристской организации, UNWTO в 1979 году в испанском городе Торремолино и отмечается ежегодно 27 сентября. Дата выбрана неслучайно — именно 27 сентября девятью годами ранее был принят Устав Всемирной туристской организации, который действует и сейчас. Цель праздника — пропаганда туризма, освещение его вклада в экономику мирового сообщества, развитие связей между народами разных стран.
История Всемирного дня туризма берет свое начало в 1925 году в Гааге. Именно в это время был создан Международный конгресс официальных туристских организаций, позднее переименованный во Всемирную туристскую организацию (UNWTO). Целью конгресса было содействие развитию не только туризма в целом, но и его коммерческих сторон и возможностей для экономик разных стран. Ежегодно Всемирный день туризма проходит под особым девизом. Тема 2024 года — «Туризм и мир». По мнению ООН, туризм играет важную роль в укреплении мира и взаимопонимания между народами.