• Iqlim oʻzgarishi masalalari boʻyicha menejment tizimlari standartlariga oʻzgartirishlar kiritish boʻyicha IAF/ISO qoʻshma bayonoti haqida ma’lumot
17 Iyul 2025
2024-yil 23-fevral kuni ISO xalqaro standartlashtirish tashkiloti ISO menejment tizimlari uchun barcha standartlarga, shu jumladan
ISO 9001:2015, ISO 14001:2015, ISO 45001:2018 va boshqalarga tuzatishlar (Amendments) e’lon qildi.
Bayonotning maqsadi barcha manfaatdor tomonlarni ISOning London ISO deklaratsiyasini ishlab chiqishda amalga oshirilayotgan iqlim oʻzgarishiga qarshi kurash harakatlari bilan tanishtirishdir (2021-yil sentabr oyida tasdiqlangan).
ISOning iqlim oʻzgarishi boʻyicha London deklaratsiyasini qoʻllab-quvvatlovchi qaror ISO menejment tizimlarining bir qator mavjud standartlariga ikkita yangi matn qoidalarini qoʻshishga olib keladigan rezolyutsiyani qabul qildi va iqlim oʻzgarishining menejment tizimining moʻljallangan natijalariga erishish imkoniyatini koʻrib chiqish zarurati muammosini hal qilish uchun ishlab chiqish/qayta koʻrib chiqish bosqichida boʻlgan barcha yangi standartlarga kiritiladi.
Oʻzgarishlarning maqsadi tashkilotning iqlim oʻzgarishi masalalarini boshqa barcha masalalar bilan bir qatorda menejment tizimining samaradorligi nuqtai nazaridan koʻrib chiqishini ta’minlashdir. Menejment tizimining har bir standartidagi ushbu qoʻshimcha qoidalar ushbu muhim mavzu e’tibordan chetda qolmasligini, balki menejment tizimini ishlab chiqish va amalga oshirishda barcha tashkilotlar tomonidan koʻrib chiqilishini ta’minlaydi.
4.1 va 4.2-bandlar talablarining umumiy ma’nosi oʻzgarishsiz qolmoqda; ushbu bandlar allaqachon tashkilotning menejment tizimining samaradorligiga ta’sir qilishi mumkin boʻlgan barcha ichki va tashqi omillarni koʻrib chiqish zarurligini oʻz ichiga oladi; ushbu yangi qoʻshimchalar iqlim oʻzgarishi menejment tizimida hisobga olinishini va bizning hamjamiyatimiz uchun tashkilotlardan buni hozir koʻrib chiqishni talab qiladigan darajada muhim boʻlgan tashqi omil ekanligini ta’minlaydi.
Sertifikatlangan tashkilotlar va sertifikatlashtirish organlari menejment tizimini ishlab chiqish va samaradorligini oshirishda iqlim oʻzgarishi aspektlari va xavflarini hisobga olishlari kerak.

• Информация о совместном коммюнике IAF/ISO касательно внесения поправок в стандарты систем менеджмента касательно вопросов изменения климата
17 июля 2025
23 февраля 2024 г. Международная организация по стандартизации ИСО опубликовала поправки (Amendments) ко всем стандартам на системы менеджмента ИСО, в том числе ISO 9001:2015, ISO 14001:2015, ISO 45001:2018 и др.
Целью коммюнике является ознакомление всех заинтересованных сторон с действиями ИСО по борьбе с изменением климата, реализуемыми в развитие Лондонской декларации ИСО (утв. в сентябре 2021 г.).
Решение в поддержку Лондонской декларации ИСО по изменению климата ИСО приняла резолюцию, которая приведёт к добавлению двух новых текстовых положений к ряду существующих стандартов систем менеджмента и будет включена во все новые стандарты, находящиеся на стадии разработки/пересмотра, для решения задачи о необходимости рассмотрения последствий изменения климата на возможность достижения намеченных результатов системы менеджмента.
Цель изменений является обеспечение рассмотрения организацией вопросов изменения климата в контексте эффективности системы менеджмента наряду со всеми другими вопросами. Данные дополнительные положения в каждом стандарте системы менеджмента гарантируют, что эта важная тема не останется без внимания, а будет рассмотрена всеми организациями при разработке и внедрении системы менеджмента. Общий смысл требований пунктов 4.1 и 4.2 остается неизменным; эти пункты уже включают необходимость рассмотрения организацией всех внутренних и внешних факторов, которые могут повлиять на эффективность её системы менеджмента; данные новые включения гарантируют, что изменение климата учитывается в системе менеджмента и что является внешним фактором, который достаточно важен для нашего сообщества, чтобы требовать от организаций учитывать его уже сейчас.
Сертифицированные организации и органы по сертификации должны учитывать аспекты изменения климата и риски при разработке и повышении эффективности системы менеджмента.