• ISO 45001 - sog‘liqni saqlash va mehnat xavfsizligining samarali menejment tizimi
ISO 45001 – bu xalqaro standart boʻlib, korxonalarga xodimlarning salomatligi uchun xavfsiz mehnat sharoitlarini ta’minlash boʻyicha reglament berish maqsadida ishlab chiqilgan. Standart mehnat xavfsizligi va sogʻliqni saqlashni boshqarish tizimini ifodalaydi.
Standart xodimlarning sogʻligʻini ta’minlash, qulay ish sharoitlarini yaratish va kompaniya xodimlariga mumkin boʻlgan salbiy ta’sirlarning oldini olish uchun yaratilgan.
ISO 45001 “Sog‘liqni saqlash va mehnat xavfsizligini menejment tizimlari. Qo‘llash uchun talab va tavsiyalar” - bu tashkilotlarga xodimlarni baxtsiz hodisalardan himoya qilishni ta’minlashga yordam berishga qaratilgan yagona xalqaro talablar to‘plamidir.
Ushbu standartining maqsadi - tashkilotning oʻziga ham ijobiy, ham salbiy ta’sir koʻrsatishi mumkin boʻlgan muhim omillarni va uning xodimlariga nisbatan mehnatni muhofaza qilish va ishlab chiqarish xavfsizligi vazifalarini qanday bajarishini yuqori darajada tushunishini ta’minlashdir.
Standartdan foydalanishning afzalliklari: baxtsiz hodisalar soni pasayadi, hamda kompensatsiyani qoplash xarajatlari kamayadi; ishlab chiqarish xavflari, shuningdek, baxtsiz hodisalar uchun jarimalar va to‘lovlar uchun harajatlar ko‘rinishidagi moliyaviy yo‘qotishlar kamayadi; qonunlar va davlat standartlari normalariga rioya qilinadi; mas’uliyat sohalari aniq taqsimlanadi; xalqaro standart boshqa xalqaro standartlar va boshqa boshqaruv tizimlari bo‘yicha sertifikatlash bilan mos keladi (ISO 9001 и boshqalar bilan).
ISO 45001 standarti kompaniya rahbariyati va xodimlariga, shuningdek, tashqi manfaatdor tomonlarga sogʻliqni saqlash va mehnat xavfsizligini doimiy ravishda oʻlchash va yaxshilashni kafolatlaydi.

• ISO 45001 - эффективная система менеджмента охраны здоровья и безопасности труда
ISO 45001 - международный стандарт, который разработан с целью предоставить предприятиям регламент по обеспечению безопасных условий труда для здоровья персонала. Стандарт представляет собой систему менеджмента безопасности труда и охраны здоровья.
Стандарт создан для того, чтобы обеспечить сохранность здоровья сотрудников, создать комфортные условия труда и предотвратить потенциальное негативное воздействие на сотрудников компании.
ISO 45001 «Системы менеджмента охраны здоровья и безопасности труда. Требования и руководство по применению» − единый набор международных требований, направленных на помощь организациям в обеспечении защиты персонала от несчастных случаев.
Цель стандарта - обеспечить высокий уровень понимания организацией важных факторов, способных повлиять как положительно, так и отрицательно на саму организацию и на то, как она справляется со своими обязанностями по охране труда и производственной безопасности в отношении своих работников.
Преимущества от использования стандарта: снижается количество ЧП, уменьшаются расходы на компенсацию последствий; уменьшаются опасности производства, в том числе, финансовых потерь в виде расходов на штрафы и выплаты при несчастных случаях; соблюдаются нормы законов и государственных стандартов; сферы ответственности четко распределены; международный стандарт совместим с другими международными стандартами, и сертификация по другим системам менеджмента (ISO 9001 и другими).
Стандарт ISO 45001 гарантирует руководству и сотрудникам компании, а также внешним заинтересованным сторонам постоянное измерение и улучшение охраны здоровья и обеспечения безопасности труда.