• Avgust oyi inspeksiya nazorati natijalari
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 10-iyuldagi  433-sonli qarori bilan tasdiqlangan “Turistik xizmatlarni sertifikatlashtirish va turistik industriya obyektlarini tasniflash tartibi to‘g‘risida”gi Nizomining 48-bandiga asosan turizm sohasidagi sertifikatlashtirilgan obyektlarni amaldagi normativ hujjatlar talablariga muvofiqligini tasdiqlash maqsadida davriy inspeksiya nazoratini o’tkazish belgilab qo‘yilgan.
Xususan, joriy yilning avgust oyida “Turizm xizmatlarini sertifikatlash markazi” DUK tomonidan Toshkent shahri, Toshkent viloyati, Samarqand, Buxoro, Xorazm, Navoiy, Farg‘ona, Qashqadaryo viloyatlari hamda Qoraqalpog‘iston Respublikasida joylashgan 60 ta turizm obyektlarida inspeksiya nazorati o‘tkazildi. Jumladan, jumladan 46 ta mehmonxona, 7 ta yotoqxona, 2 ta dam olish zonasi va 5 ta sanatoriya.
Inspeksiya nazorati natijalariga ko‘ra, 16 ta tashkilotlarda kamchiliklar aniqlanib, sertifikatning amal qilishini to‘xtatib turish to‘g‘risidagi Markazning tegishli qarorlari qabul qilindi.

• Итоги инспекционного контроля за август
В частности, в августе текущего года ГУП «Центром сертификации туристских услуг» проведено инспекционный контроль в 60 объектах туризма, находящиеся в Республике Каракалпакстан, Ташкентской, Самаркандской, Бухарской, Хорезмской, Навоийской, Ферганской, Кашкадарьинской областей и г. Ташкент.
В том числе, гостиницы-46, общежития-7, зоны отдыха-2, санатории–5. По результатам инспекционного контроля в 16 организациях выявлены несоответствия и приняты соответствующие решения Центра о приостановлении действия сертификата.
Напоминаем, что при инспекционном контроле проводится повторная оценка актуальности документов, представленных при сертификации, сохранность условий для посетителей и квалификации персонала.