• May oyi inspeksiya nazorati natijalari
Xususan, joriy yilning may oyida “Turizm xizmatlarini sertifikatlash markazi” DUK tomonidan Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Toshkent shahri, Toshkent viloyati, Samarqand, Buxoro, Farg‘ona, Andijon hamda Surxondaryo viloyatlari joylashgan 64 ta turizm obyektlarida inspeksiya nazorati o‘tkazildi. Jumladan, jumladan 47 ta mehmonxona, 8 ta yotoqxona, 6 ta dam olish zonasi, 2 ta davolanish maskani va 1 ta o‘tovli lager.
Inspeksiya nazorati natijalariga ko‘ra, 34 ta tashkilotlarda kamchiliklar aniqlanib, sertifikatning amal qilishini to‘xtatib turish to‘g‘risidagi Markazning tegishli qarorlari qabul qilindi.
Eslatib o‘tamiz, inspeksiya nazorati vaqtida sertifikatlashtirish uchun taqdim qilingan hujjatlar dolzarbligi, yaratilgan sharoitlar saqlanib turilgani va hodimlar malakasi qayta baholanadi.

• Итоги инспекционного контроля за май
В частности, в мае текущего года ГУП «Центр сертификации туристских услуг» проведено инспекционный контроль в 64 объектах туризма, находящиеся в Республике Каракалпакстан, Ташкентской, Самаркандской, Бухарской, Ферганской, Андижанской, Сурхандарьинской области и г. Ташкент.
В том числе, гостиницы – 47, общежитие – 8, зона отдыха – 6, лечебное учреждение – 2, юртовый лагер – 1.
По результатам инспекционного контроля в 34 организациях выявлены несоответствия и приняты соответствующие решения Центра о приостановлении действия сертификата.