• Turistik xizmatlar sertifikatlashtirish markazi tomonidan 2023 yilda o'tkazilgan sertifikatlashtirish ishlari sarhisobi
Turistik xizmatlar sertifikatlashtirish markazi tomonidan 2023 yilda o'tkazilgan sertifikatlashtirish ishlari sarhisobi
24 Yanvar 2024
Hisobot davrida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 10-iyuldagi 433-son qarori bilan tasdiqlangan “Turistik xizmatlarni sertifikatlashtirish va turistik industriya obyektlarini tasniflash tartibi to‘g‘risida nizom”ga muvofiq Markazga turistik xizmatlarni sertifikatlashtirish maqsadida 500 dan ziyod tadbirkorlik subyektidan ariza kelib tushdi.
Tegishli qarorga ko‘ra standartlashtirish sohasidagi normativ hujjatlar talablariga turizm xizmatlarining muvofiqligini baholash maqsadida turizm xizmatlarini ko‘rsatuvchi 477 ta tashkilotda muvofiqlikni baholash o‘tkazildi.
Hisobot davrida 485 ta tashkilotga muvofiqlik sertifikati rasmiylashtirildi. Shundan 463 ta joylashtirish vositasti xizmatlari, 22 ta turoperatorlik xizmatlari.
Jumladan:
•      172 tasi yangi joylashtirish vositalari (umumiy nomer fondi 6109 ta xona/12522 ta joy);
•      241 tasi qayta sertifikatlashtirishdan o‘tgan joylashtirish vositalari;
•      12 ta ko‘rsatilayotgan turizm xizmatlari ro‘yxatini kengaytirgan joylashtirish vositalari
•      38 ta tashkilotning muvofiqlik sertifikati sertifikatlashtirish arizasida ko‘rsatib o‘tilgan sertifikat egasining joylashgan joyi (pochta manzili) o‘zgargani sababli qayta rasmiylashtirildi.

• Итоги сертификационных работах, проведенных Центром сертификации туристских услуг в 2023 году
За отчетный период в Центр поступили заявки от более 500 субъектов предпринимательства с целью сертификации туристических услуг в соответствии с «Положением о порядке сертификации туристических услуг и классификации объектов турбизнеса», утвержденным Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 10 июля 2020 года № 433.
Согласно соответствующим решениям, в целях оценки соответствия туристических услуг требованиям нормативных документов в области стандартизации проведена оценка соответствия в 477 организациях, оказывающих туристические услуги.
За отчетный период сертификат соответствия выдан 485 организациям. Из них 463 - услуги по размещению, 22 - туроператорские услуги.
В том числе:
•  172 новых средств размещения (общий номерной фонд 6109 номеров/12522 места);
•  241 средство размещения прошли повторную сертификацию;
•  12 средств размещения расширили перечень оказываемых услуг.
•  сертификаты соответствия 38 организаций переоформлены в связи с изменением места нахождения (почтового адреса) владельца сертификата, указанного в заявке на сертификацию.