• Glempinglar va o‘tovlarni tasniflashga doir milliy standart joriy yilning 19-avgust sanasidan amalga joriy etiladi
29 Iyul 2024
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi huzuridagi Turizm qo‘mitasi qoshidagi STQ 4 “Turizm sohasida standartlashtirish” texnik qo‘mitasi tomonidan O‘zMSt 190:2024 “Turizm xizmatlari. Glempinglar va o‘tovlar. Tasniflash tizimi” milliy standarti ishlab chiqildi. Mazkur milliy standart O‘zbekiston standartlar institutining 2024-yil 19-iyundagi 20/MSt-son buyrug‘i bilan davlat ro‘yxatiga olindi. Ushbu standart dastlabki amalga kiritilmoqda.
O‘zMSt 190:2024 milliy standarti glempinglar va o‘tovlarni tasniflash tizimini belgilaydi.
Glempinglar va o‘tovlarni toifalar bo‘yicha tasniflash quyidagilarga doir talablar majmuiga asoslangan:
•  konstruksiyalar va unga tutash hudud;
Tasniflash tizimi lotin xarflar bilan belgilanib A, B, va C toifadan iborat bo‘ladi. Eng yuqori toifa «A», o‘rta toifa «B» va eng past «C» toifa hisoblanadi.

• Национальный стандарт по классификации глэмпингов и юрт вводится в действие с 19 августа текущего года
29 июля 2024
Техническим комитетом по стандартизации STQ 4 «Стандартизация в сфере туризма» при Комитете по туризму при Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата разработан национальный стандарт O‘zMSt 190:2024 «Туристские услуги. Глэмпинги и юрты. Система классификации». Настоящий национальный стандарт зарегистрирован приказом Узбекского института стандартов от 19 июля 2024 года № 20/MSt. Данный стандарт вводится впервые.
Национальный стандарт O‘zMSt 190:2024 устанавливает систему классификации глэмпингов и юрт.
Классификация глэмпингов и юрт по категориям основана на следующем комплексе требований:
•  конструкции и прилегающая к ним территория;
Категории обозначаются латинскими буквами и состоят из категорий А, В и С. Высшая категория – «А», средняя категория – «В», низшая категория – «С».
Настоящий национальный стандарт вводится в действие с 19 августа текущего года. Стандартом можно ознакомиться по ссылке: https://tourquality.uz/upload/iblock/75c/rmka5kgupax6969b6sdl81j8xts2vf3f.pdf