• Turizm sohasini rivojlantirish bo‘yicha davlat siyosatining yangi bosqichi
Mamlakatimiz Prezidentining 2025-yil 19-noyabrdagi PQ–348-sonli qarori bilan O‘zbekiston turizmini 2030-yilgacha rivojlantirish bo‘yicha quyidagi strategik maqsadlar belgilandi:
a) turizm sohasining yalpi ichki mahsulotdagi ulushini amaldagi 3,5 foizdan 7 foizgacha yetkazish;
b) chet ellik turistlar yillik sonini amaldagi 10 million nafardan 20 million nafargacha oshirish, jumladan, to‘lov qobiliyati yuqori bo‘lgan turistlar oqimini ko‘paytirish;
v) turizm xizmatlari yillik eksporti hajmini 6 milliard AQSH dollaridan oshirish;
g) O‘zbekistonning turistik shaharlari o‘rtasidagi transport bog‘lanishini yaxshilash, ichki aviaqatnovlar sonini ko‘paytirish hamda yo‘lga sarflanadigan vaqtni kamida 3 baravarga qisqartirish;
d) 4 va 5 yulduzli mehmonxonalar sonini 2 baravarga oshirish;
j) turistik xizmatlar va mahsulotlarni diversifikatsiya qilish orqali respublikaning turistik salohiyatini to‘liq ishga solish;
z) jahonda keng taniladigan O‘zbekistonning yagona turistik brendini yaratish hamda milliy turistik mahsulotlarni ommalashtirish uchun yangi instrumentlarni joriy etish.

• Новый этап государственной политики по развитию туристической отрасли
Постановлением Президента Республики Узбекистан от 19 ноября 2025 года № PQ–348 определены следующие стратегические цели по развитию туризма в Узбекистане до 2030 года:
a) увеличение доли туристической отрасли в валовом внутреннем продукте с текущих 3,5 процента до 7 процентов;
b) рост ежегодного числа иностранных туристов с нынешних 10 миллионов до 20 миллионов человек, в том числе за счёт увеличения потока туристов с высокой платёжеспособностью;
v) увеличение объёма ежегодного экспорта туристических услуг до уровня, превышающего 6 миллиардов долларов США;
g) улучшение транспортной связанности между туристическими городами Узбекистана, увеличение количества внутренних авиарейсов, а также сокращение времени в пути не менее чем в 3 раза;
d) двукратное увеличение количества четырёх- и пятизвёздочных гостиниц;
j) полное раскрытие туристического потенциала республики за счёт диверсификации туристических услуг и продуктов;
z) создание единого туристического бренда Узбекистана, широко узнаваемого в мире, а также внедрение новых инструментов для популяризации национальных туристических продуктов.