• Samarqanddagi Ulug‘bek rasadxonasi
Samarqandni chinakam ochiq osmon ostidagi muzey deyishlari bejiz emas. Samarqanddagi Ulug‘bek rasadxonasi shaharning ilm-fan va madaniy rivojining eng yorqin dalilidir. Rasadxona asoschisi, Temurning nabirasi Muhammad Tarag‘ay Ulug‘bek bobosi vafotidan 11 yil avval, 1394 yilda tug‘ilgan. Ulug‘bek yoshligidan matematikaga qiziqib, bobosi bilan birga Sultoniyaga, Marog‘aga borib, u yerda Marog‘a rasadxonasini ko‘rgani bo‘lajak podshohning astronomiyaga qiziqishini kuchaytirishga turtki bo‘lgan bo‘lishi mumkin. Samarqandda XV asrning birinchi yarmida Ulug‘bek atrofida ko‘zga ko‘ringan astronom va matematiklarni birlashtirgan butun bir ilmiy maktab vujudga keldi.
4 yil davom etgan mahobatli inshootning qurilishi 1424-yilda boshlangan. Rasadxona Ko'hak tepaligida qurilgan. Ulug‘bek bu ulug‘vor loyihada ishtirok etayotgan ustalar boshiga ustozi Rumiyni qo‘ydi. Uch qavatli bino silindr shakliga ega bo'lib, diametri kamida 46 va balandligi 30 metr edi. U yorqin plitkalar bilan bezatilgan edi. Katta ochiq joyning bunday hajmlari samoviy jismlarning harakatini o'lchaydigan o'sha vaqtlar uchun eng aniq sekstantni (40 m dan bir oz ko'proq) joylashtirishga imkon berdi.
Bu yerda yulduzlarning butun manzarasini kuzatish mumkin boʻlgan. Rasadxona o‘sha davrda eng yaxshi va ilg‘or asboblar bilan jihozlangan edi. Ulug'bekning ko'p sonli astronomik jadvallari orasida 1018 yulduzdan iborat yulduzli osmon katalogi boʻlgan “Ziji Koʻragoniy” katta qiziqish uyg'otadi. Yulduzli yilning uzunligini Ulug‘bek 365 kun, 6 soat, 10 daqiqa, 8 soniya deb belgilagan. O'sha davrning asboblari va bilimlari uchun bu misli ko'rilmagan aniq natija edi. Ulug‘bekning yulduzlar katalogi 1648-yilda Angliyaning eng qadimgi fan va madaniyat markazlaridan biri bo‘lgan Oksfordda nashr etilganidan so‘ng Yevropa astronomlariga ma’lum bo‘ldi.
1964 yilda rasadxona joylashgan joy yaqinida Ulugʻbek memorial muzeyi ochildi. Eksponatlar orasida qazishma joylaridan olingan fotosuratlar va hukmdor hayotining ayrim davrlarini aks ettiruvchi freskalarning parchalari, astronomlar tomonidan qo‘llanilgan asboblar va tadqiqot joyidan topilgan boshqa ashyolar mavjud.

• Обсерватория Улугбека в Самарканде
Самарканд не случайно называют настоящим музеем под открытым небом. Обсерватория Улугбека в Самарканде является лучшим доказательством научного и культурного развития города. Создатель обсерватории Мухаммад Тарагай Улугбек, внук Тимура, родился в 1394 году, за 11 лет до смерти своего деда. С малых лет Улугбек интересовался математикой и вместе с дедом отправлялся в Султанию, в Мараге где он увидел Марагинскую обсерваторию, что возможна дала толчок для побуждения интереса у будущего царя к астрономии. В Самарканде первой половины XV века, вокруг Улугбека возникла целая научная школа, объединившая видных астрономов и математиков.
Возведение монументального строения, продолжавшееся 4 года, началось в 1424 году. Обсерватория построена на холме Кухак. Во главе мастеров, участвовавших в этом грандиозном проекте, Улугбек поставил своего учителя Руми. Трехэтажное здание имело форму цилиндра, диаметром не менее 46, а высотой 30 метров. Он был украшен сверкающими изразцами. Такие объемы свободного помещения позволили расположить точнейший по тем временам секстант (чуть больше 40 м), который отмерял движения небесных светил. Здесь можно было наблюдать за всей звездной панорамой.
Обсерватория была снабжена лучшими и наиболее совершенными в то время инструментами. Среди многочисленных астрономических таблиц Улугбека, большой интерес представляет Зижи Гурагани - каталог звездного неба, состоящий из 1018 звезд. Длина звездного года определена Улугбеком в 365 дней, 6 часов, 10 минут, 8 секунд. Для инструментов и знаний того времени это был неслыханный по точности результат. Европейским астрономам звёздный каталог Улугбека стал известен после его публикации в 1648 году в Оксфорде — одном из старейших очагов науки и культуры Англии.
В 1964 году рядом с местом, где находилась обсерватория, был открыт мемориальный музей Улугбека. Среди экспонатов имеются фотографии с мест раскопок и фрагменты фресок, отображающие некоторые периоды жизни правителя, инструменты, использовавшиеся учеными астрономами, и другие предметы, найденные на месте исследований.