• 2026-yil uchun dastlabki nazorat rejasi e’lon qilindi
2026-yil yanvar oyi uchun joylashtirish vositalarida o‘tkaziladigan nazorat ishlari rejasi tasdiqlandi. Rejaga muvofiq, 80 ta obyektda inspeksiya nazorati o‘tkazilishi belgilangan.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 10-iyuldagi 433-son qarori bilan tasdiqlangan “Turistik xizmatlarni sertifikatlashtirish va turistik industriya obyektlarini tasniflash tartibi to‘g‘risida”gi Nizomning 49-bandiga asosan, sertifikatlashtirilgan xizmatlar bo‘yicha nazorat rejasi Turizm qo‘mitasi tomonidan shakllantiriladi.
Ushbu nazorat sertifikatlashtirish jarayonida belgilangan me’yoriy hujjatlarga muvofiqlikni aniqlash maqsadida o‘tkaziladigan davriy baholash hisoblanadi.
Tekshiruv jarayonida joylashtirish vositalari O‘zDSt 3220:2023, toifaga ega obyektlar esa O‘zMSt 125:2024 standartlari bo‘yicha baholanadi.
Natijalarga ko‘ra, belgilangan talablar bajarilmagan taqdirda, sertifikat amal qilishini to‘xtatib turish haqida qaror qabul qilinadi.

• Объявлен первый план контрольных мероприятий на 2026 год
Утверждён план контрольных мероприятий на январь 2026 года в отношении средств размещения. В соответствии с данным планом предусмотрено проведение инспекционного контроля на 80 объектах.
Согласно пункту 49 Положения «О порядке сертификации туристских услуг и классификации объектов туристской индустрии», утверждённого Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 10 июля 2020 года № 433, план контрольных мероприятий по сертифицированным услугам формируется Комитетом по туризму.
Указанные контрольные мероприятия представляют собой периодическую оценку соответствия объектов требованиям нормативных документов, установленным в процессе сертификации.
В ходе проверок средства размещения оцениваются на соответствие государственному стандарту O‘zDSt 3220:2023, а объекты, имеющие категорию, — требованиям национального стандарта O‘zMSt 125:2024.
По результатам проверки в случае несоблюдения установленных требований принимается соответствующее решение о приостановлении действия сертификата.