• Umra tadbirini amalga oshirish uchun ruxsat berilgan tashkilotlarning dastlabki ro‘yxati e’lon qilindi
20 Noyabr 2023
Xabaringiz bor, joriy yilning 1-noyabridan “Umra” tadbirini tashkil etish bo‘yicha yangi talablar kuchga kirdi.
Endilikda “Umra” tadbirlarini amalga oshirish uchun turoperatorlar:
• “Umra” tadbirini tashkil etish va o‘tkazishga oid turizm xizmatlarini ko‘rsatmoqchi bo‘lgan taqdirda,100 ming AQSh dollari ekvivalentidan kam bo‘lmagan miqdordagi mablag‘larni O‘zbekiston Respublikasi Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi huzuridagi Turizm qo‘mitasining Xavfsiz turizm jamg‘armasi uchun ochilgan quyida keltirilgan bank rekvizitiga zahira qilinganligi haqidagi ma’lumot;
• o‘z shtatida diniy (islomiy) ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha ta’lim muassasasi yoki O‘zbekiston xalqaro islom akademiyasining “Dinshunoslik”, “Islomshunoslik”, “Islom tarixi va manbashunosligi”, “Ziyorat turizmi” va “Islom huquqi” ta’lim yo‘nalishlari (mutaxassisliklar) bitiruvchisi bo‘lgan kamida bir nafar mutaxassisning mavjudligi to‘g‘risidagi ma’lumotga ega bo‘lishi lozim.
Hurmatli yurtdoshlar, “Umra” ziyoratiga borishda yuqorida keltirilgan talablardan kelib chiqqan holda maxsus litsenziyaga ega bo‘lmagan turoperatorlar xizmatidan foydalinishda ogoh bo‘lishni va keyinchalik turli xil ko‘ngilsiz holatlarga tushib qolmaslik uchun litsenziyaga ega bo‘lgan turoperatorlar bilan hamkorlikda ishlashni tavsiya etamiz.
Umra tadbirini amalga oshirish uchun ruxsat berilgan (litsenziyaga ega) turoperatorlar ro‘yxati bilan quyidagi havola orqali tanishishingiz mumkin: https://umra.uzbektourism.uz/uz/umrahratings.

• Объявлен предварительный список организаций, уполномоченных на проведение мероприятий умры
Как известно, с 1 ноября текущего года вступили в силу новые требования к организации мероприятия «Умра».
Теперь для проведения Умры туроператоры должны иметь:
-   информацию о зарезервировании средств в эквиваленте не менее 100 тысяч долларов США в Фонд безопасного туризма Комитета по туризму при Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан по нижеследующим банковским реквизитам в случае оказания ими туристических услуг, связанных с организацией и проведением мероприятий «Умра»;
-   информацию о наличии в штате не менее одного выпускника образовательного учреждения по направлениям религиозного (исламского) образования или Международной исламской академии Узбекистана по образовательным направлениям (специальностям) «религиоведение», «исламоведение», «исламская история и источниковедение», «паломнический туризм» и «исламское право».
Уважаемые соотечественники, исходя из вышеперечисленных требований, отправляясь в паломничество “Умра”, рекомендуем не пользоваться услугами туроператоров, не имеющих специальной лицензии, а работать совместно с лицензированными туроператорами, чтобы не попасть в последующем в различные неприятные истории.
Со списком туроператоров, получивших разрешение (имеющих лицензию) на проведение мероприятий Умра вы можете ознакомиться по нижеследующей ссылке: https://umra.uzbektourism.uz/ru/umrahratings.