• Halol sertifikatlashtirish bo‘yicha memorandum imzolandi
Madaniyat va turizm vazirligi qoshidagi “Turizm xizmatlarini sertifikatlash markazi” DUK tomonidan “World Halal Trust Group” va “Halol “MAIB” Xalqaro sertifikatlashtirish markazi” MChJ bilan Halol turizm sohasida yaqin hamkorlikni rivojlantirish maqsadida memorandum imzolandi.
Memorandumda ikki tomonlama hamkorlik va ikki tomonlama aloqalarni oʻzaro manfaatlilik, shuningdek, teng huquqlilik, oʻzaro ishonch, oʻzaro tushunish, O‘zbekiston Respublikasida Halol turizmni rivojlantirishda maʼnaviy va tijoriy maqsadga muvofiqlik samaradorligi asosida mustahkamlash, Halol turizm uchun qulay shart-sharoitlarni ta’minlash, davlatning iqtisodiy va madaniy rivojlanishida axloqiy me’yorlar va qoidalarning ahamiyati va muhimligini e’tiborga olish nazarda tutilgan.
Memorandumga binoan tomonlar Halol turizm, shu jumladan turizm xizmatlarini “Halol” sertifikatlash masalalari bo‘yicha qo‘shma tadqiqotlarni rivojlantirish va bunday tadqiqotlarni xalqaro, milliy, mintaqaviy darajalarda o‘tkazish usullarini ishlab chiqishda ishtirok etishlari, kasbiy tayyorgarlik boʻyicha qoʻshma dasturlarni tashkil etishlari, OIC/SMIIC 9:2019 “Halol turizm xizmatlari. Umumiy talablar” standarti talablariga muvofiqligiga mehmonxona xizmatlarini sertifikatlash bo‘yicha birgalikda ishlarni amalga oshirishlari mumkin.

• Подписан меморандум по халяль сертификации
ГУП «Центр сертификации туристских услуг» при Министерстве культуры и туризма подписал меморандум по развитию более тесного сотрудничества в области «Халяль Туризма» с «World Halal Trust Group» и ООО «Центр Международной сертификации «Халяль «МАИБ»».
В меморандуме предусмотрен укрепление двухстороннего сотрудничества и двухсторонних связей на основе взаимности, а также равенства, обоюдного доверия, взаимопонимания, эффективности духовной и коммерческой целесообразности в деле развития в Республике Узбекистан «Халяль туризма», обеспечение благоприятных условий для «Халяль Туризм», принятие во внимания ценности и важности этических норм и правил в экономически культурном развитии государства.
В соответствии меморандума стороны могут участвовать в развитии совместных исследованиях и разработках методов по проведению таких исследований на международном, национальным, региональном уровнях по вопросам «Халяль Туризма», в том числе «Халяль» сертификации туристических услуг, могут организовать совместные программы по профессиональной подготовке, могут проводить работы по сертификации гостиничных услуг на соответствие требованиям стандарта OIC/SMIIC 9:2019 «Халяльные туристические услуги. Общие требования».