• O‘zbekiston Respublikasi hududida joylashtirish bo‘yicha xizmatlarni ko‘rsatish tartibi
Vazirlar Mahkamasining 2020 yil 10 iyuldagi “O‘zbekiston Respublikasida turizm sohasini tiklash va rivojlantirish uchun qulay shart-sharoitlarni yaratish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 433-son qarori bilan “O‘zbekiston Respublikasi hududida joylashtirish bo‘yicha xizmatlarni ko‘rsatish tartibi to‘g‘risida Nizom tasdiqlangan.
Mazkur Nizomda:
• mehmonxona xizmatlariga, shu jumladan, ularning hajmi va sifatiga doir talablar, qonunchilik hujjatlarida boshqa talablar nazarda tutilmagan bo‘lsa, bajaruvchi va tashrif buyuruvchi (buyurtmachi)ning kelishuviga binoan ko‘rsatilishi;
• nomer (joy) narxi bajaruvchi tomonidan mustaqil o‘rnatilishi;
• mehmonxona xizmatlari doimiy yashash joyi, fuqarolik, jismoniy shaxslarning qarindoshlik va nikoh munosabatlari, shuningdek, shaxsiy hayot huquqini cheklovchi boshqa omillardan qat'i nazar hamda ushbu Nizom talablariga zid bo‘lmagan, joylashtirish vositasida mehmonxona xizmatlarini ko‘rsatish va ulardan foydalanishning ichki qoidalariga ko‘ra ko‘rsatilishi lozimligi belgilangan.
Shuningdek joylashtirish vositasiga tashrif buyuruvchining kelish vaqtidan boshlab va uning ketishigacha bo‘lgan muddatda u band qilgan nomerga (joyga) turar-joy daxlsizligi to‘g‘risidagi qonunchilik hujjatlari normalari tatbiq etilishi kerak.
Nizomda tashrif buyuruvchiga mehmonxona xizmatlarini taqdim qiluvchi tadbirkorlik sub'ekti (bajaruvchi) tomonidan taqdim etiladigan mehmonxona xizmatlari to‘g‘risida qanday ma'lumotlar ko‘rsatish kerakligi, mehmonxona xizmatlarini taqdim etish tartibi va shartlari hamda bajaruvchi tashrif buyuruvchining javobgarligi to‘g‘risida tegishli normalar berilgan.

• Порядок оказания услуг по размещению на территории Республики Узбекистан
Постановлением Кабинета Министров от 10 июля 2020 года № 433 «О мерах по созданию благоприятных условий для развития и реабилитации сферы туризма в Республике Узбекистан» утверждено Положение о порядке оказания услуг по размещению на территории Республики Узбекистан.
В частности в настоящем Положении установлены:
• требования к гостиничным услугам, в том числе к их объему и качеству, предусмотренные соглашением исполнителя и посетителя (заказчика), если иные требования не предусмотрены законодательством;
• цена номера (места) устанавливается исполнителем самостоятельно;
• гостиничные услуги должны оказываться в соответствии с внутренними правилами оказания и пользования гостиничными услугами независимо от места постоянного жительства, гражданства, родственных и супружеских отношений физических лиц, а также иных факторов, ограничивающих право на неприкосновенность частной жизни и не противоречащие требованиям настоящего Положения.
Также с момента прибытия посетителя в средство размещения и до момента его отъезда к забронированному им номеру (месту) должны применяться нормы законодательных документов о неприкосновенности жилища.
Кроме того Положением предусмотрены соответствующие нормы о том, какая информация должна быть предоставлена посетителю об оказании гостиничных услуг со стороны хозяйствующего субъектом (исполнителем), оказывающим гостиничные услуги, порядок и условия оказания гостиничных услуг, а также ответственность исполнителя и посетителя.