“Turizm xizmatlarini sertifikatlash markazi” DUK qoshidagi STQ 4 “Turizm va madaniy meros” standartlashtirish bo‘yicha texnik qo‘mita tomonidan Oʻz DSt ISO 13810:2023 (ISO 13810:2022, IDT) “Turizm va unga bogʻliq xizmatlar turlari. Sanoat, tabiiy, madaniy va tarixiy joylarga tashrif buyurish. Talablar va tavsiyalar” davlat standarti ishlab chiqildi. Mazkur davlat standarti O‘zbekiston texnik jihatdan tartibga solish agentligining 2023-yil 28-iyuldagi 05-1573-son buyrug‘i bilan qabul qilindi.
Ushbu standart tashrif buyuruvchilar turistik obyektning madaniy, tarixiy yoki tabiiy qiymatining xususiyatlari toʻgʻrisida yoki xizmat, faoliyat yoki mahsulot hozir qanday rivojlanmoqda yoki oʻtmishda qanday rivojlanganini oʻrganishi uchun gid bilan yoki mustaqil ekskursiyalarni taklif qiluvchi xizmatlarni yetkazib beruvchilar uchun umumiy talablar va tavsiyalarni belgilaydi.
Ushbu standart tashrif sifati va xavfsizligiga va/yoki tashrif buyuruvchilar tajribasiga ta’sir koʻrsatishi mumkin boʻlgan turistik tashriflar va tegishli xizmatlar, obyektlar, uskunalar va operatsiyalarga nisbatan qoʻllaniladi.

• Принят государственный стандарт по посещению промышленных, природных, культурных и исторических объектов
11 августа 2023
Техническим комитетом по стандартизации STQ 4 «Туризм и культурное наследие» при ГУП «Центр сертификации туристских услуг» разработан государственный стандарт Oʻz DSt ISO 13810:2023 (ISO 13810:2022, IDT) «Туризм и сопутствующие услуги. Посещение промышленных, природных, культурных и исторических объектов. Требования и рекомендации». Настоящий государственный стандарт принят приказом Узбекского агентства по техническому регулированию от 28 июля 2023 года № 05-1573.
Настоящий стандарт устанавливает общие требования и рекомендации для поставщиков услуг, которые предлагают экскурсии с гидом или самостоятельно, чтобы посетители могли узнать о характеристиках культурной, исторической или природной ценности туристического объекта или как услуга, деятельность или продукт развиваются сейчас или развивались в прошлом.
Настоящий стандарт применяется к туристическим визитам и связанным с ними услугам, помещениям, оборудованию и операциям, которые могут повлиять на качество и безопасность посещения и/или впечатления посетителей.