Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi huzuridagi Turizm qo‘mitasi qoshidagi STQ 4 “Turizm va madaniy meros” standartlashtirish bo‘yicha texnik qo‘mita tomonidan Oʻz DSt 3220:2023 “Turizm xizmatlari. Joylashtirish vositalari. Umumiy talablar” davlat standarti ishlab chiqildi. Mazkur davlat standarti O‘zbekiston texnik jihatdan tartibga solish agentligining 2023-yil 7-iyuldagi 05-1559-son buyrugʻi bilan qabul qilindi va O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi tomonidan 2023-yil 9-avgustda 195-son bilan hisobga olindi hamda joriy yilning 11-noyabridan amalga joriy etiladi.
Mazkur standartni loyihasini ishlab chiqish jarayonida STQ 4 “Turizm va madaniy meros” standartlashtirish bo‘yicha texnik qo‘mita a’zolari bilan birgalikda Turizmni rivojlantirish ilmiy-tadqiqot instituti, Oʼzbekiston mexmonxonalar uyushmasi ishtirok etdilar. Shunigdek davlat standartiga kiritilgan talablar Hilton, Hampton by Hilton, Hyatt Regency Tashkent, Wyndham Hotels & Resorts mehmonxonalari biznes vakillari bilan o‘zaro kelishildi.
Shu bilan birga, davlat standarti O‘zbekiston Respublikasi Favqulodda vaziyatlar vazirligi, Ichki ishlar vazirligi, Sog‘liqni saqlash vazirligi, Qurilish va uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish vazirligi, Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi bilan kelishildi.
Oʻz DSt 3220:2023 davlat standarti joylashtirish vositalari va ular tomonidan taqdim etiladigan xizmatlarga doir umumiy talablarni belgilaydi. Mazkur davlat standartida joylashtirish vositalarining turlari va xillari keltirib oʻtilgan. Unga binoan joylashtirish vositalari mehmonxonalar va shunga o‘xshash joylashtirish vositalari, ixtisoslashtirilgan joylashtirish vositalari, individual joylashtirish vositalari va boshqalarga boʻlinadi.
Davlat standartida bino va unga tutash hudud, texnik jihozlar va asbob-uskunalar, nomer fondi, nomerlarning texnik jihozlanishi, nomerni mebel va inventarlar bilan jihozlanishi, nomerlarni sanitariya-gigienik jihozlanishi, umumiy foydalanish uchun sanitariya obyektlari, jamoat joylari, xizmatlar, xodimlar va ularni tayyorlashga doir talablar, axborot ta’minotiga doir talablar bayon etilgan.
Yangi davlat standarti amalga joriy etilgan sanadan boshlab O‘zbekiston standartlashtirish, metrologiya va sertifikatlashtirish agentligining 2017-yil 21-sentabrdagi 05-881-son qarori bilan tasdiqlangan O‘z DSt 3220:2017 “Turizm xizmatlari. Joylashtirish vositalari. Umumiy talablar” davlat standarti o‘z kuchini yo‘qotgan hisoblanadi.

• Принят государственный стандарт, устанавливающий общие требования к средствам размещения
Техническим комитетом по стандартизации STQ 4 «Туризм и культурное наследие» при Комитета по туризму при Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата разработан государственный стандарт Oʻz DSt 3220:2023 «Туристские услуги. Средства размещения. Общие требования». Настоящий государственный стандарт принят приказом Узбекского агентства по техническому регулированию от 7 июля 2023 года № 05-1559 и взят на учет Министерством юстиции Республики Узбекистан от 9 августа 2023 года № 195, вводится в действие с 11 ноября текущего года.
При разработке данного стандарта совместно с членами технического комитета по стандартизации STQ 4 «Туризм и культурное наследие» активно приняли участие специалисты Института развития туризма, Ассоциации отельеров Узбекистана. А также требования внесённые в государственный стандарт были согласованы с бизнес представителями отелей Hilton, Hampton by Hilton, Hyatt Regency Tashkent, Wyndham Hotels & Resorts.
Стандарт согласован Министерством по чрезвычайным ситуациям Республики Узбекистан, Министерством внутренних дел, Министерством здравоохранения, Министерством строительства и жилищно-коммунального хозяйства, Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата.
Государственный стандарт Oʻz DSt 3220:2023 устанавливает общие требования к средствам размещения и предоставляемым в них услугам. В настоящем государственном стандарте приведены виды и типы средств размещения. В соответствии с этим средства размещения подразделяются на гостиницы и аналогичные средства размещения, специализированные средства размещения, индивидуалные средства размещения и другие.
В настоящем государственном стандарте приведены требования к зданию и прилегающей к нему территории, техническому оборудованию и оснащению, номерному фонду, техническому оснащению номеров, оснащению номера мебелью и инвентарем, санитарно-гигиеническому оснащению номеров, санитарным объектам общего пользования, общественным помещениям, услугам, персоналу и его подготовке, информационному обеспечению.
Со дня введения в действие нового государственного стандарта, O‘z DSt 3220:2017 «Туристские услуги. Средства размещения. Общие требования», утвержденный решением Агентства по стандартизации, метрологии и сертификации Республики Узбекистан от 21 сентября 2017 года № 05-881, считается утратившим свою силу.