Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi huzuridagi Turizm qo‘mitasi qoshidagi STQ 4 “Turizm sohasida standartlashtirish” texnik qo‘mitasi tomonidan O‘zMSt 189:2024 “Turizm xizmatlari. Modulli mehmonxonalar. Tasniflash tizimi” milliy standarti ishlab chiqildi. Mazkur milliy standart O‘zbekiston standartlar institutining 2024-yil 19-iyundagi 20/MSt-son buyrug‘i bilan davlat ro‘yxatiga olindi. Ushbu standart dastlabki amalga kiritilmoqda.
O‘zMSt 189:2024 milliy standarti modulli mehmonxonalarni tasniflash tizimini belgilaydi.
Modulli mehmonxonalarni toifalar bo‘yicha tasniflash quyidagilarga doir talablar majmuiga asoslangan:
•  binolar va unga tutash hudud;
Toifalar rim raqami bilan belgilanadi va uchta «I», «II», va «III» toifa bo‘yicha tasniflanadi. Eng yuqori toifa «I» (birinchi), eng past «III» (uchinchi) toifa hisoblanadi.

• Принят национальный стандарт классификации модульных гостиниц
Техническим комитетом по стандартизации STQ 4 «Стандартизация в сфере туризма» при Комитете по туризму при Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата разработан национальный стандарт O‘zMSt 189:2024 «Туристские услуги. Модульные гостиницы. Система классификации». Настоящий национальный стандарт зарегистрирован приказом Узбекского института стандартов от 19 июля 2024 года № 20/MSt. Данный стандарт вводится впервые.
Национальный стандарт O‘zMSt 189:2024 устанавливает систему классификации модульных гостиниц.
Классификация модульных гостиниц по категориям основана на следующем комплексе требований:
•  здания и прилегающая к ним территория;
Категории обозначаются римскими цифрами и делятся на три категории: «I», «II» и «III». Высшая категория – «I» (первая), низшая – «III» (третья).
Настоящий национальный стандарт вводится в действие с 19 августа текущего года. Стандартом можно ознакомиться по ссылке: https://tourquality.uz/upload/iblock/2e2/28jxx4pal0ciew4028d373b2yzxhhg8p.pdf