Ma’lumki O‘zbekiston Respublikasining “Standartlashtirish to‘g‘risida”gi Qonuniga muvofiq mamlakatimizda milliy standartlar amalga kiritilmoqda. Milliy standartlar O‘zMSt (O‘zbekiston Milliy Standarti) belgisiga ega bo‘ladi.
Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi huzuridagi Turizm qo‘mitasi qoshidagi STQ 4 “Turizm va madaniy meros” standartlashtirish bo‘yicha texnik qo‘mita tomonidan O‘zMSt 125:2024 “Turizm xizmatlari. Joylashtirish vositalari. Balli tasniflash tizimi” milliy standarti ishlab chiqildi. Mazkur milliy standart O‘zbekiston standartlar institutining 2024-yil 28-fevraldagi 6/MSt-son buyrug‘i bilan qabul qilindi. Ushbu standart Oʻz DSt 3296:2023 “Turizm xizmatlari. Joylashtirish vositalari. Balli tasniflash tizimi” standarti o‘rniga qabul qilindi.
O‘zMSt 125:2024 milliy standarti mehmonxonalar va o‘xshash joylashtirish vositalari hamda ixtisoslashtirilgan (sanatoriy, dam olish uylari/markazlari/zonalari, kurortlar (resort)) joylashtirish vositalarini balli asosda tasniflash tizimini belgilaydi.
Toifalar “*” (yulduz) belgisi bilan belgilanadi va beshta toifa bo‘yicha tasniflanadi. Joylashtirish vositalari uchun – eng yuqori toifa “*****” (besh yulduz) va eng past “*” (bitta yulduz) hisoblanadi.
Joylashtirish vositalari mazkur milliy standartning ilovasiga muvofiq tasniflanadi. Bunda “m” bajarilishi majburiy bo‘lgan talablarni belgilaydi. Majburiy bo‘lmagan talablar bajarilganda esa qo‘shimcha ball beriladi. Ballar yig‘indisiga ko‘ra tegishli yulduz toifasi beriladi.

• Принят национальный стандарт, устанавливающий требования к средствам размещения
Как известно, в соответствии с Законом Республики Узбекистан «О стандартизации» в нашей стране внедряются национальные стандарты. Национальные стандарты будут иметь обозначение O‘zMSt (O‘zbekiston Milliy Standarti).
Техническим комитетом по стандартизации STQ 4 «Туризм и культурное наследие» при Комитете по туризму при Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата разработан национальный стандарт O‘zMSt 125:2024 «Туристские услуги. Средства размещения. Балльная система классификации». Настоящий национальный стандарт принят приказом Узбекского института стандартов от 27 февраля 2024 года № 6/MSt. Данный стандарт принят взамен Oʻz DSt 3296:2023 «Туристские услуги. Средства размещения. Балльная система классификации».
Национальный стандарт O‘zMSt 125:2024 устанавливает систему классификации на балльной основе гостиниц и аналогичных средств размещения, а также специализированных средств размещения (санатории, дома/центры/зоны отдыха, курорты (resort)).
Категории обозначают символом «*» (звезда) и классифицируют по пяти категориям. Для средств размещения – высшая категория «*****» (5 звезд), низшая «*» (одна звезда).
Настоящий национальный стандарт вводится в действие с 28 марта текущего года. Стандартом можно ознакомиться по ссылке: https://tourquality.uz/upload/iblock/e91/2j0irr04z4bsn9mal77dqfeirfydbuh0.pdf