• O'zbekiston Respublikasi Prezidentining turizm sohasini rivojlantirish to'g'risidagi Farmoni qabul qilindi
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining turizm sohasini rivojlantirish to'g'risidagi Farmoni qabul qilindi
27 May 2025
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025 yil 15 maydagi "2025-2026 yillarda turizm oqimini keskin oshirish va turizmning iqtisodiyotdagi o'rni va ahamiyatini oshirish maqsadida turizm xizmatlari hajmini jadal kengaytirish chora–tadbirlari to'g'risida"gi PF-87-sonli farmoni qabul qilindi.
Mazkur Farmon mamlakat turizm sohasini faol rivojlantirishga qaratilgan strategik hujjat hisoblanib 2025-yil 20-maydan kuchga kirdi va turizmning turli jihatlarini qamrab oluvchi bir qator asosiy tashabbuslarni o'z ichiga oladi.
Asosiy maqsad va vazifalar
Chet ellik sayyohlarni jalb qilish: 2025 yil oxirigacha respublikaning turli mintaqalariga chet el fuqarolarining 15,8 million tashrifiga erishish.
Ichki turizmni rivojlantirish: mahalliy aholining mamlakat bo'ylab 40 million sayohatini tashkil etish va 378 ta yangi turoperator faoliyatini faollashtirish.
Turistik xizmatlar eksporti: turistik xizmatlar eksportini 4 milliard AQSh dollarigacha oshirish.
Viza imtiyozlari
2025-yil 1-iyundan boshlab Bahrayn Qirolligi, Quvayt davlati va Ummon Sultonligi fuqarolari uchun O'zbekiston Respublikasi hududiga kirgan kundan boshlab 30 kun muddatga vizasiz rejim belgilandi.
Turizm infratuzilmasini qo'llab-quvvatlash
Modulli mehmonxonalar uchun subsidiyalar: 2027-yil 1-yanvargacha tadbirkorlarga modulli mehmonxonalarni qurish va jihozlash uchun bir martalik subsidiyalar beriladi:
I toifali mehmonxonada har bir o'rin uchun 10 mln so'm;
II toifali mehmonxonada har bir o'rin uchun 7 mln so'm;
III toifali mehmonxonada har bir o'rin uchun 5 mln so'm.
Tibbiy turizmni rivojlantirish: 2028-yil 1-yanvargacha tibbiy turizm klasterlari xodimlarining malakasini oshirish xarajatlarining bir qismi qoplanadi. 2030 yil 1 yanvargacha ushbu klasterlarning xizmatlari xalqaro sayyohlik va tibbiyot yarmarkalari va ko'rgazmalarida targ'ib qilinadi.
Madaniy va sayyohlik tashabbuslari
Xalqaro turizm haftaligi: 2025 yildan boshlab har yili noyabr oyining uchinchi haftasida xalqaro turizm haftaligi o'tkaziladi.
"O'zbekiston bo'ylab sayohat qiling!": 2025 yil iyun oyidan boshlab oyning har ikkinchi shanba va yakshanba kunlari oilaviy va jamoaviy sayohat kunlari deb e'lon qilinadi.
Yoshlarni rag'batlantirish: yoshlar o'rtasida respublika darajasida o'tkaziladigan sport musobaqalari g'oliblari "O'zbekiston bo'ylab sayohat"yo'llanmasi bilan taqdirlanadilar.

• Принят Указ Президента Республики Узбекистан о развитии туристечкой отрасли
Указ Президента Республики Узбекистан УП–87 «О мерах по резкому увеличению туристического потока в 2025–2026 годах и ускоренному расширению объёма туристических услуг с целью повышения роли и значимости туризма в экономике». Этот Указ является стратегическим документом, направленным на активное развитие туристической отрасли страны, вступил в силу 20 мая 2025 года и включает в себя ряд ключевых инициатив, охватывающих различные аспекты туризма.
Основные цели и задачи
Привлечение иностранных туристов: Достижение 15,8 миллионов визитов иностранных граждан в различные регионы республики до конца 2025 года.
Развитие внутреннего туризма: Организация 40 миллионов поездок местных жителей по стране и активизация деятельности 378 новых туроператоров.
Экспорт туристических услуг: Увеличение объема экспорта туристических услуг до 4 миллиардов долларов США.
Визовые послабления
С 1 июня 2025 года для граждан Королевства Бахрейн, Государства Кувейт и Султаната Оман устанавливается безвизовый режим сроком на 30 дней со дня въезда на территорию Республики Узбекистан.
Поддержка туристической инфраструктуры
Субсидии для модульных гостиниц: До 1 января 2027 года предпринимателям предоставляются единовременные субсидии для строительства и оснащения модульных гостиниц:
10 млн сумов за каждое место в гостинице I категории;
7 млн сумов за каждое место в гостинице II категории;
5 млн сумов за каждое место в гостинице III категории.
Развитие медицинского туризма: До 1 января 2028 года будет возмещена часть расходов на повышение квалификации сотрудников кластеров медицинского туризма. До 1 января 2030 года услуги этих кластеров будут продвигаться на международных туристических и медицинских ярмарках и выставках.
Культурные и туристические инициативы
Международная неделя туризма: Начиная с 2025 года, ежегодно в третью неделю ноября будет проводиться Международная неделя туризма.
Программа "Путешествуй по Узбекистану!": С июня 2025 года каждая вторая суббота и воскресенье месяца будут объявлены Днями семейного и коллективного путешествия.
Поощрение молодежи: Победители спортивных соревнований, проводимых среди молодежи на республиканском уровне, будут дополнительно награждены путевкой "Путешествие по Узбекистану".
Цифровизация туризма
С 1 июня 2025 года все государственные электронные системы и платформы в сфере туризма будут разрабатываться в рамках Единой национальной туристической платформы.