• Turizm sohasida qabul qilingan standartlar
Turizm va madaniy meros vazirligi qoshidagi STQ 4 “Turizm va madaniy meros” standartlashtirish bo‘yicha texnik qo‘mita tomonidan 2022 yil 9 oy davomida turizm xizmatlari sohasida quyidagi davlat standartlari ishlab chiqilgan:
1. O‘z DSt ISO 13811:2021 “Turizm va unga bogʻliq xizmatlar. Joylashtirish vositalari uchun ekologik talablarni ishlab chiqish boʻyicha qoʻllanma”;
2. O‘z DSt ISO 21401:2021 “Turizm va u bilan bogʻliq boʻlgan xizmat turlari. Joylashtirish vositalarining barqaror rivojlanishini boshqarish tizimi. Asosiy talablar”;
3. O‘z DSt ISO 22525:2021 “Turizm va unga bogʻliq xizmatlar. Tibbiy turizm.Xizmat koʻrsatishga doir talablar”;
4. O‘z DSt ISO 22483:2022 “Turizm va yondosh xizmatlar. Mehmonxonalar. Xizmatlarga doir talablar”;
5. O‘z DSt 3612:2022 “Turistik-ekskursiya xizmati. Sayyohlarni o‘tovda qabul qilish va joylashtirish. Umumiy talablar”;
6. Oʻz DSt ISO 17679:2022 “Turizm va yondosh xizmatlar. Sog‘lomlashtiruvchi spa-kurort. Xizmatlarga doir talablar”;
7. Oʻz DSt ISO 21102:2022 “Sarguzasht turizmi. Yetakchilar. Xodimlarning layoqatliligi”;
8. Oʻz DSt ISO 21902:2022 “Turizm va unga bog'liq xizmatlar. Barcha uchun qulay turizm. Talab va tavsiyalar”.
Ushbu davlat standartlari bilan “Turizm xizmatlarini sertifikatlash markazi” DUKning tourquality.uz rasmiy saytida tanishishingiz mumkin.

• Принятые стандарты в сфере туризма
Техническим комитетом по стандартизации СТК 4 «Туризм и культурное наследие» при Министерстве туризма и культурного наследия за 9 месяцев 2022 года разработаны следующие государственные стандарты в сфере туристических услуг:
1. O‘z DSt ISO 13811:2021 «Туризм и связанные с ним услуги. Руководство по разработке экологических требований для средств размещения»;
2. O‘z DSt ISO 21401:2021 «Туризм и связанные с ним виды услуг. Система управления устойчивым развитием средств размещения. Основные требования»;
3. O‘z DSt ISO 22525:2021 «Туризм и связанные с ним услуги. Медицинский туризм. Требования к обслуживанию»;
4. O‘z DSt ISO 22483:2022 «Туризм и сопутствующие услуги. Гостиницы. Требования к услугам»;
5. O‘z DSt 3612:2022 «Туристско-экскурсионное обслуживание. Прием и размещение туристов на юрте. Общие требования»;
6. O‘z DSt ISO 17679:2022 «Туризм и сопутствующие услуги. Оздоровительный спа-курорт. Требования к услугам»;
7. O‘z DSt ISO 21102:2022 «Приключенческий туризм. Лидеры. Компетентность персонала»;
8. O‘z DSt ISO 21902:2022 «Туризм и сопутствующие услуги. Доступный туризм для всех. Требования и рекомендации».
Настоящими государственными стандартами можете ознакомиться на официальном сайте ГУП «Центр сертификации туристских услуг» tourquality.uz