• “Obod va fayzli mahalla – yurt ko‘rki”
Joriy yilning 16-18-mart kunlari “Obod va fayzli mahalla – yurt ko‘rki” shiori ostida mamlakatimizda umumxalq xayriya hashari o‘tkazildi.
Umumxalq xayriya hashari “Navro‘z” umumxalq bayramini nishonlash hamda muborak Ramazon oyini munosib tarzda o‘tkazish, mahallalar, aholi turar joylari, xiyobonlar, ziyoratgohlar, qabristonlar hamda bolalar maydonchalarini obodonlashtirish, sog‘lom turmush tarzi hamda sanitariya-gigiyenik madaniyatni targ‘ib qilish, shuningdek, aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamlarini qo‘llab-quvvatlash maqsadida amalga oshirildi.
“Mahallamga 10 tup daraxt - mening tuhfam” shiori ostida Turizm xizmatlarini sertifikatlash markazi DUK xodimlari tomonidan mahallalarda iqlim sharoitiga mos hamda sug‘orish tizimini hisobga olgan holda daraxt ko‘chatlarini ekishga ko‘mak berildi.
Shuningdek, Toshkent botanika bog‘ining “O‘zbek-Xitoy piyozlari bog‘i”da qarovsiz qolgan daraxtlarni saqlash va parvarish qilish hamda bog‘larmi ko‘kalamzorlashtirish hamda 100-sonli maktab internati hududida daraxtlarni ekish, obodonlashtirish ishlarida yordam berildi.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 6-martdagi farmoyishi ijrosi yuzasidan hashar doirasida obodonlashtirish bilan bog‘liq bo‘lgan ishlar reja asosida davom etmoqda.

• «Процветание и благосостояние махалли - красота страны»
16-18 марта текущего года в нашей стране под девизом “Процветание и благосостояние махалли - красота страны” был проведен обще-народный благотворительный субботник.
Благотворительный субботник был проведен в целях празднования общенародного праздника «Навруз», достойного проведения священного месяца Рамадан, благоустройства махалли, жилых домов, парков, святынь, кладбищ и детских площадок, пропаганды здорового образа жизни и санитарно-гигиенической культуры, а также поддержки социально уязвимых слоев населения.
Под девизом «10 деревьев в моей махалле - мой дар» сотрудниками ГУП Центра сертификации туристских услуг была оказана помощь в посадке саженцев деревьев в махаллях с учетом климатических условий и системы орошения.
Также, была оказана помощь в сохранении и уходе за заброшенными деревьями в «узбекско-китайском луковичном саду» Ташкентского Ботанического сада, а так же окозана помощь школе-интернату №100 в работах по озеленении садов и посадке деревьев на ее территории.
Во исполнение распоряжения Кабинета Министров Республики Узбекистан от 6 марта 2024 года работы, связанные с благоустройством в рамках субботника, продолжаются на плановой основе.