• Texnik qo‘mitalar boʻyicha seminar-trening o‘tkazildi
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi O‘zbekiston Texnik jihatdan tartibga solish agentligi va Germaniya Fizika-texnika instituti (PTB) o‘rtasidagi “O‘zbekiston milliy sifat infratuzilmasini isloh qilishni qo‘llab-quvvatlash” loyihasi doirasida 2025-yil 22–23-aprel kunlari O‘zbekiston Standartlar institutida standartlashtirish bo‘yicha texnik qo‘mitalar (STQ) a’zolari uchun Germaniya Standartlashtirish instituti (DIN) ekspertlari ishtirokida seminar-trening o‘tkazildi.
photo_2025-04-25_18-30-19.jpg
Seminar-treningdan ko‘zlangan asosiy maqsad — ISO/IEC talablariga muvofiq “oyna” texnik qo‘mitalarni shakllantirish, ularning faoliyatini samarali yo‘lga qo‘yish, ISO hujjatlar aylanmasida raqamli texnologiyalardan foydalanish, xalqaro hamkorlikni rivojlantirishdan iborat.
Shu munosabat bilan, Turizm qoʻmitasi qoshidagi STQ 9 “Turizm sohasidagi standartlashtirish bo‘yicha texnik qoʻmita” a’zolari ham seminar-treningda faol ishtirok etdilar. Seminar-trening DIN mutaxassislari Sabrina Mann va Amelie Buss tomonidan olib borildi.
photo_2025-04-25_18-47-57.jpg
Tadbir davomida O‘zbekistonning milliy Texnik qo‘mitalar yig‘ilishida ishtirok etishi, amaldagi Texnik qo‘mita tuzilmasini baholash kabi mavzular atroflicha yoritib berildi. Ishtirokchilar faoliyat samaradorligini baholash hamda kamchiliklar va imkoniyatlarni aniqlash maqsadida fikr almashishdi. Seminar-trening yakunida ishtirokchilarga sertifikatlar topshirildi.

• Проведен семинар-тренинг по техническим комитетам
В рамках проекта «Поддержка реформы Национальной инфраструктуры качества Узбекистана» между Агентством по техническому регулированию при Кабинете Министров Республики Узбекистан и Физико-техническим институтом Германии (PTB) 22-23 апреля 2025 года в Институте стандартов Узбекистана состоялся семинар-тренинг для членов технических комитетов по стандартизации (STQ) с участием экспертов Немецкого института по стандартизации (DIN).
photo_2025-04-25_18-30-19.jpg
Основная цель семинара-тренинга – формирование «зеркальных» технических комитетов в соответствии с требованиями ISO/IEC, эффективная организация их деятельности, использование цифровых технологий в документообороте ISO, развитие международного сотрудничества.
В этой связи в семинаре-тренинге также приняли активное участие члены STQ 9 «Технический комитет по стандартизации в сфере туризма» при Комитете по туризму. Семинар-тренинг провели эксперты DIN Сабрина Манн и Амели Бусс.
photo_2025-04-25_18-47-57.jpg
В ходе мероприятия были подробно освещены такие темы, как участие Узбекистана в заседании Национальных технических комитетов, оценка текущей структуры Технического комитета. Участники обменялись мнениями для оценки эффективности мероприятий и выявления недостатков и возможностей. По окончании семинара-тренинга участникам были вручены сертификаты.