• Texnik qo‘mitalar faoliyati bo‘yicha trening o‘tkazildi
Joriy yilning 7-9 avgust kunlari O‘zbekiston texnik jihatdan tartibga solish agentligi va Germaniya fizika-texnika instituti tomonidan Standartlashtirish bo‘yicha xalqaro tashkilotning (ISO) texnik qo‘mitalarida ishlash bo‘yicha trening tashkil etildi.
Ma’lumot uchun: Standartlashtirish boʻyicha texnik qoʻmita - bu belgilangan standartlashtirish obyektlari yoki faoliyat sohalari uchun standartlarni ishlab chiqish va davlat texnik jihatdan tartibga solish tizimini yaratishda ishtirok etish uchun manfaatdor tashkilotlar va organlar oʻrtasidagi hamkorlik shakli.
photo_2024-08-09_14-12-10.jpg
Trening o‘tkazishdan maqsad milliy texnik qo‘mita vakillariga ISO qoidalarini yetkazish, texnik qo‘mitaning raisi, kotibi va boshqa a’zolarining vazifalarini aniqlash, ISO vositalari va undagi jarayonlarni o‘rganish, samarali muzokaralar o‘tkazish va savollarga javob berishdan iborat.
Treningda O‘zbekiston texnik jihatdan tartibga solish agentligi, O‘zbekiston standartlar instituti mas’ullari, mamlakatimizda tashkil etilgan texnik qo‘mitalar a’zolari, shu jumladan Turizm qo‘mitasida faoliyat yuritadigan STQ 4 “Turizm sohasida standartlashtirish” texnik qo‘mitasi a’zolari ham faol ishtirok etdilar. Treninglar Germaniya fizika-texnika institutining ekspertlari Amelie Buss va Sabrina Mann tomonidan olib borildi. Trening baxs munozaralarga boy bo‘lib soha vakillari o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javob oldilar.

• Проведен тренинг по деятельности технических комитетов
7-9 августа текущего года Узбекское агентство по техническому регулированию и Немецкий физико-технический институт организовали тренинг по работе в технических комитетах Международной организации по стандартизации (ISO).
Для справки: Технический комитет по стандартизации является формой сотрудничества заинтересованных организаций и органов власти для разработки стандартов и участия в создании государственной системы технического регулирования по закрепленным объектам стандартизации или направлениям деятельности.
photo_2024-08-09_14-12-10.jpg
Цель тренинга – донести правила ISO до представителей национального технического комитета, определить обязанности председателя, секретаря и других членов технического комитета, изучить инструменты и процессы ISO, провести эффективные переговоры и ответить на вопросы.
В тренинге приняли активное участие должностные лица Узбекского агентства по техническому регулированию, Узбекского института стандартов, члены технических комитетов, созданных в нашей стране, в том числе члены технического комитета STQ 4 «Стандартизация в сфере туризма», действующего в Комитете по туризму. Тренинги провели эксперты Немецкого физико-технического института Амели Бусс и Сабрина Манн. Тренинг был насыщен дискуссиями и представители отрасли получили ответы на интересующие их вопросы.