• “Turizm xizmatlarini sertifikatlash markazi” DUK xodimlariga texnik o‘qish o‘tkazildi
So‘nggi vaqtlarda respublikamizda turizm yo‘nalishiga qo‘shimcha investitsiyalarni jalb qilish, xususiy sektor uchun qulay shart-sharoitlar yaratish orqali turizm infratuzilmasini yanada takomillashtirish, aholi bandligini oshirish, transport qatnovi yo‘nalishlarini kengaytirish, respublikaning turistik salohiyatini ichki va tashqi bozorlarda targ‘ib qilishni jadallashtirish, shuningdek, sohani davlat tomonidan boshqarishda yangi tartib-taomillarni joriy qilish maqsadida bir qancha hujjatlar qabul qilindi.
6.jpg
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 27-iyuldagi PQ-238-sonli “Turizm yo‘nalishidagi islohotlarni yanada jadallashtirish va sohada davlat boshqaruvi tizimini samarali tashkil qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida” qarori shular jumlasidandir.
Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi huzuridagi O‘zbekiston texnik jihatdan tartibga solish agentligining 2023-yil 7-iyuldagi 05-1559-son buyrug‘iga binoan Oʻz DSt 3220:2023 “Turizm xizmatlari. Joylashtirish vositalari. Umumiy talablar” davlat standarti (Oʻzbekiston Respublikasi Adliya vazirligi tomonidan 2023-yil 9-avgustda 195-son bilan hisobga olingan) tasdiqlandi. Standart joriy yilning 11-noyabridan amalga joriy etiladi.
“Turizm xizmatlarini sertifikatlash markazi” DUK xodimlarini yuqorida qayd etilgan yangi hujjatlar bilan tanishtirish maqsadida texnik o‘qish o‘tkazildi. Texnik o‘qish davomida turizm sohsida faoliyat yuritayotgan tadbirkorlik subyektlari uchun ajratilayotgan subsidiyalar va imtiyozlar haqida tushuncha berildi. Shu bilan birga yangi tahrirdagi Oʻz DSt 3220 davlat standartida qo‘yilgan talablar atroflicha o‘rganib chiqildi. Mazkur texnik o‘qishdan ko‘zlangan asosiy maqsad Markaz xodimlarini bilim va ko‘nikmalarini doimiy ravishda oshirishdan iborat.

• Проведено техническое обучение сотрудников ГУП «Центр сертификации туристических услуг»
В последнее время в республике приняты ряд документов в целях дальнейшего совершенствования туристской инфраструктуры путем привлечения дополнительных инвестиций в сферу туризма и создания благоприятных условий для частного сектора, повышения занятости населения, расширения маршрутов движения транспорта, усиления пропаганды туристского потенциала республики на внутреннем и внешнем рынках, а также внедрения новых процедур в государственное управление данной сферой.
6.jpg
Одним из них является постановление Президента Республики Узбекистан от 27 июля 2023 года № ПП-238 «О мерах по дальнейшему ускорению реформ и эффективной организации системы государственного управления в сфере туризма».
А также приказом Узбекского агентства по техническому регулированию при Министерстве инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан № 05-1559 от 7 июля 2023 года утвержден государственный стандарт Oʻz DSt 3220:2023 «Туристские услуги. Средства размещения. Общие требования» (регистрирован Министерством юстиции Республики Узбекистан №195 от 9 августа 2023 года). Стандарт вводится в действие с 11 ноября текущего года.
В целях ознакомления сотрудников ГУП «Центр сертификации туристских услуг» с вышеуказанными новыми документами проведено техническое обучение. В ходе технического обучения было дано представление о субсидиях и льготах, предоставляемых субъектам предпринимательства, осуществляющим деятельность в сфере туризма.
Также были всесторонне изучены требования, изложенные в новой редакции государственного стандарта Oʻz DSt 3220. Основной целью данного технического обучения является постоянное совершенствование знаний и навыков сотрудников Центра.