• “Turizm xizmatlarini sertifikatlash markazi” DUKda yigʻilish oʻtkazildi
Mamlakatimizda korrupsiyaga qarshi kurashishda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli ishlar, davlat organlari va tashkilotlarida manfaatlar to‘qnashuviga qarshi kurashishni ham taqozo etadi. “Turizm xizmatlarini sertifikatlash markazi” DUKda (keyingi oʻrinlarda – Markaz) O‘zbekiston Respublikasining “Manfaatlar to‘qnashuvi to‘g‘risida”gi Qonunini oʻrganish hamda uning ijrosini samarali tashkil etish maqsadida yigʻilish tashkil etildi.
Yig‘ilishni Markaz deriktori S.Xonbabayev qisqacha kirish so‘zi bilan ochib, bugungi kunda turizm sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar, byudjet mablag‘laridan maqsadli va oqilona foydalanish, davlat xaridlari shaffofligini ta‘minlash lozimligi toʻgʻrisida gapirib o‘tdi.
Yigʻilishda Turizm qo‘mitasining Komplayens nazorat, korrupsiyaga qarshi kurashish va ichki audit bo‘limi bosh mutaxassisi T.Ravshanov “Manfaatlar to‘qnashuvi to‘gʻrisida”gi Qonun talablari bilan Markaz xodimlarini tanishtirdi. Qonun 5 ta bob, 33 ta moddadan iborat boʻlib 2024-yil 6-dekabrdan kuchga kirgan. Qonunning asosiy maqsadi manfaatlar to‘qnashuvi bilan bog‘liq munosabatlarni tartibga solishdan iborat.
Shuningdek, xodimlar faoliyatini toʻgʻri tashkil etish, manfaatlar toʻqnashuvi holatlarining oldini olish, manfaatlar to‘qnashuviga olib kelishi mumkin bo‘lgan holatlarni bartaraf etish choralarini ko‘rish toʻgʻrisida tushuntirishlar berdi. Yigʻilish yakunida Markaz xodimlari tomonidan mavzuga oid savol-javoblar, muhokamalar o‘tkazildi.

• Проведено заседание в ГУП «Центр сертификации туристских услуг»
Проводимая в нашей стране масштабная работа по противодействию коррупции, также требует борьбы с конфликтом интересов в государственных органах и организациях. В ГУП «Центр сертификации туристских услуг» (далее – Центр) было организовано заседание с целью изучения Закона Республики Узбекистан «О конфликте интересов» и эффективной организации его реализации.
Встречу с кратким вступительным словом открыл директор Центра С.Ханбабаев, который рассказал о проводимых сегодня реформах в сфере туризма, о необходимости целевого и рационального использования бюджетных средств, о необходимости обеспечения прозрачности государственных закупок.
На заседании главный специалист отдела Комплаенс контроля, противодействия коррупции и внутреннего аудита Комитета по туризму Т. Равшанов ознакомил сотрудников Центра с требованиями Закона «О конфликте интересов». Закон состоит из 5 глав и 33 статей и вступил в силу 6 декабря 2024 года. Основной целью закона является регулирование отношений, связанных с конфликтом интересов. Он также дал разъяснения по вопросам правильной организации деятельности сотрудников, предотвращения конфликта интересов и мер по исключению ситуаций, которые могут привести к конфликту интересов. В завершении заседания сотрудниками Центра были проведены вопросы и ответы, а также обсуждения по теме.