• Avgust oyi inspeksiya nazorati natijalari
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 10-iyuldagi 433-sonli qarori bilan tasdiqlangan “Turistik xizmatlarni sertifikatlashtirish va turistik industriya obyektlarini tasniflash tartibi to‘g‘risidagi” Nizomining 48-bandiga asosan turizm sohasidagi sertifikatlashtirilgan obyektlarning amaldagi normativ hujjatlar talablariga muvofiqligini tasdiqlash maqsadida davriy inspeksiya nazoratini o’tkazish belgilab qo‘yilgan.
Xususan, joriy yilning avgsut oyida “Turizm xizmatlarini sertifikatlash markazi” DUK tomonidan Toshkent shahri, Toshkent, Samarqand, Buxoro, Jizzax, Navoiy, Andijon, Farg‘ona, Namangan, Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida joylashgan 66 ta turizm obyektlarida inspeksiya nazorati o‘tkazildi. Jumladan, 50 ta mehmonxona, 5 ta yotoqxona, 6 ta dam olish zonasi va 5 ta sanatoriya.
Inspeksiya nazorati natijalariga ko‘ra, 43 ta tashkilotlarda kamchiliklar aniqlanib, sertifikatning amal qilishini to‘xtatib turish to‘g‘risidagi Markazning tegishli qarorlari qabul qilindi.
Eslatib o‘tamiz, inspeksiya nazorati vaqtida sertifikatlashtirish uchun taqdim qilingan hujjatlar dolzarbligi, yaratilgan sharoitlar saqlanib turilganligi va xodimlar malakasi qayta baholanadi.

• Результаты инспекционного контроля за август
В целях подтверждения соответствия сертифицированных объектов туриндустрии требованиям действующих нормативных документов, в соответствии с пунктом 48 «Положения о порядке сертификации туристских услуг и классификации объектов туристической индустрии», утвержденного постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 10 июля 2020 года №433, определено проведение периодической контрольной инспекции.
В частности, в августе текущего года ГУП «Центром сертификации туристских услуг» проведено инспекционный контроль в 66 объектах туризма, находящиеся в г.Ташкенте, а также в Ташкентской, Самаркандской, Бухарской, Навоийской, Кашкадарьинской, Андижанской, Ферганской, Наманганской, Джизакской и Сурхандарьинской областях. В их числе, 50 гостиниц, 5 общежитий, 6 зон отдыха и 5 санаториев.
По результатам инспекционного контроля в 43 организациях выявлены несоответствия и приняты соответствующие решения Центра о приостановлении действия сертификата.
Напоминаем, что во время контрольной инспекции проводится повторная оценка актуальности представленных при сертификации документов, сохранности созданных условий и квалификации персонала.