O‘zbekiston o‘z tarixida birinchi marta BMT Bosh Assambleyasi tizimining eng muhim voqeasi hisoblangan UNWTO sessiyasiga mezbonlik qiladi. 16−20-oktabr kunlari Samarqand shahrida Jahon sayyohlik tashkiloti Bosh Assambleyasining 25-yubiley sessiyasi bo‘lib o‘tadi.
Sessiya har ikki yilda bir marta o'tkaziladi. Sessiya davomida sarmoyaviy va maʼrifiy forumlar oʻtkaziladi, yilning eng yaxshi sayyohlik qishloqlari tanlanadi.
Tadbirda dunyoning 160 ga yaqin davlatidan turizm sohasida faoliyat yurituvchi davlat organlari, xalqaro tashkilotlar rahbarlari, turizm biznesi vakillari ishtirok etmoqda. Qo‘mita xabariga ko‘ra, O‘zbekiston 2023–2027 yillarga mo‘ljallangan UNWTO Ijroiya kengashining Ishonchnomalar qo‘mitasiga qabul qilingan.
Bu O‘zbekistonga UNWTO Ijroiya kengashi tomonidan qabul qilingan qarorlar va hujjatlarning haqiqiyligi va ularga rioya etilishini nazorat qilish vakolati yuklanganligini anglatadi. Mazkur tanlovda O‘zbekistonning bir qancha sayyohlik qishloqlari ham ishtirok etishini ta’kidladi.

• С 16 по 20 октября текущего года в Самарканде состоится 25-я юбилейная сессия Генеральной ассамблеи Всемирной Туристской Организации Объединенных Наций (UNWTO)
10 октября 2023
Впервые в своей истории Узбекистан примет гостей сессии ЮНВТО, которая считается важнейшим мероприятием системы Генеральной ассамблеи ООН. Сессия проводится раз в два года. Юбилейная 25-я сессия Генеральной ассамблеи Всемирной туристской организации ООН состоится в Самарканде 16-20 октября.
В рамках сессии пройдут инвестиционный и образовательный форумы, а также будут выбраны лучшие туристические деревни года. Мероприятие объединяет руководителей государственных органов, работающих в сфере туризма, международных организаций и представителей туристического бизнеса около 160 стран мира.
В комитете отметили, что Узбекистан принят в состав Комитета по полномочиям. Исполнительного совета ЮНВТО на 2023−2027 годы. Это означает, что на Узбекистан возложены полномочия по контролю за подлинностью и соблюдением решений и документов, принимаемых исполнительным советом UNWTO.В комитете подчеркнули, что в этом конкурсе также участвуют несколько туристических сел Узбекистана.