• Turistik industriya obyektlarini sertifikatlash
O‘zbekiston Respublikasining “Turizm to‘g‘risida”gi Qonuniga muvofiq, joylashtirish vositalari, tog‘ chang‘i trassalari va plyajlar majburiy ravishda sertifikatlashtiriladi. Turistik xizmatlarni sertifikatlashtirish ularning texnik jihatdan tartibga solish sohasidagi normativ hujjatlar talablariga muvofiqligi nuqtai nazaridan amalga oshiriladi hamda ushbu xizmatlarning xavfsizligi va sifatini ta’minlashga qaratiladi. Turistik xizmatlarni sertifikatlashtirish Turizm qo‘mitasi huzuridagi “Turizm xizmatlarini sertifikatlash markazi” DUK tomonidan amalga oshiriladi.
Joylashtirish vositalarini sertifikatlash Oʻz DSt 3220:2023 “Turizm xizmatlari. Joylashtirish vositalari. Umumiy talablar” davlat standarti talablariga muvofiq amalga oshiriladi. Mazkur davlat standarti joylashtirish vositalari va ular tomonidan taqdim etiladigan xizmatlarga doir umumiy talablarni belgilaydi. Joylashtirish vositalariga toifa berishda OʻzMSt 125:2024 “Turizm xizmatlari. Joylashtirish vositalari. Balli tasniflash tizimi” milliy standarti talablariga muvofiq sertifikatlashtirish amalga oshiriladi. Ushbu standart mehmonxonalar va oʻxshash joylashtirish vositalari hamda ixtisoslashtirilgan joylashtirish vositalarini balli asosda tasniflash tizimini belgilaydi. Toifalar «*» (yulduz) belgisi bilan belgilanadi va beshta toifa bo‘yicha tasniflanadi.
Tog‘ chang‘i trassalarini sertifikatlashtirish O‘z DSt 3459:2019 “Turizm xizmatlari. Tog‘ chang‘isi trassalari. Tasniflash tizimi” davlat standarti talablariga muvofiq amalga oshiriladi. Ushbu standart tog‘ chang‘isi trassalariga taalluqli va tog‘ chang‘isi trassalarini tasniflash tizimini belgilaydi. Tog‘ chang‘isi trassalari rang bilan belgilanadi va quyidagi toifalar bo‘yicha tasniflanadi: “yashil trassa” (past darajadagi murakkablik), “ko‘k trassa” (o‘rta darajadagi murakkablik), “qizil trassa” (yuqori darajadagi murakkablik), “qora trassa” (juda yuqori darajadagi murakkablik).
Plyaj faoliyatini sertifikatlashtirish Oʻz DSt 13009:2020 (ISO 13009:2015, MOD) “Turizm xizmatlari. Plyaj faoliyatiga doir talablar va tavsiyalar” davlat standarti talablariga muvofiq amalga oshiriladi. Ushbu standart turistlar va tashrif buyuruvchilarga xizmatlarni taklif qiluvchi plyaj operatorlari uchun umumiy talab va tavsiyalarni belgilaydi. Plyajlarni tasniflash uch toifa bo‘yicha amalga oshiriladi. I – plyajlarning yuqori toifasi, III – past toifasi. Plyaj toifasining belgisi tegishli rangdagi bayroq hisoblanadi.

• Сертификация объектов туристской индустрии
В соответствии с Законом Республики Узбекистан «О туризме» средства размещения, горнолыжные трассы и пляжи подлежат обязательной сертификации. Сертификация туристских услуг осуществляется на предмет их соответствия требованиям нормативных документов в области технического регулирования и направлена на обеспечение безопасности и качества этих услуг. Сертификация туристских услуг осуществляется ГУП «Центр сертификации туристских услуг» при Комитете туризма.
Сертификация средства размещения осуществляется на соответствие требований государственного стандарта Oʻz DSt 3220:2023 «Туристские услуги. Средства размещения. Общие требования». Данный стандарт устанавливает общие требования к средствам размещения и предоставляемым в них услугам. При присвоении средствам размещения категории осуществляется сертификация на соответствие требований национального стандарта OʻzMSt 125:2024 «Туристские услуги. Средства размещения. Балльная система классификации». Данный стандарт устанавливает систему классификации гостиниц и аналогичных, а также специализированных средств размещения на основе балльной системы. Категории обозначают символом «*» (звезда) и классифицируют по пяти категориям.
Горнолыжные трассы сертифицируются на соответствие требований государственного стандарта Oʻz DSt 3459:2019 «Туристские услуги. Горнолыжные трассы. Система классификации». Настоящий стандарт распространяется на горнолыжные трассы и устанавливает систему классификации горнолыжных трасс. Категории горнолыжных трасс обозначают цветом и классифицируется по категориям: “зеленая трасса” (легкий уровень сложности), “синяя трасса” (средний уровень сложности), “красная трасса” (высокий уровень сложности), “черная трасса” (очень высокий уровень сложности).
Сертификация деятельности пляжей осуществляется на соответствие требований государственного стандарта Oʻz DSt 13009:2020 (ISO 13009:2015, MOD) «Туристские услуги. Требования и рекомендации к деятельности пляжа». Настоящий стандарт устанавливает общие требования и рекомендации для пляжных операторов, предлагающих услуги туристам и посетителям. Пляжи делятся на три категории. I – высокая категория пляжей, III – низкая категория. Символом категории пляжа является флаг соответствующего цвета.