• Markaz xodimlari “Yashil o‘sish va barqaror turizm” sessiyasida ishtirok etdilar
2024-yil 23-oktabr kuni “O‘zbekistonda hamkorlik tashabbuslari haftaligi” hamda “O‘zbekistonda xalqaro madaniy meros haftaligi” doirasida “Yashil o‘sish va barqaror turizm” sessiyasi tashkil qilindi va ushbu sessiyada “Turizm xizmatlarini sertifikatlash markazi” DUK xodimlari ishtirok etdilar.
Tadbirda Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirining o‘rinbosari Jusipbek Kazbekov, GGGI Markaziy Osiyo mintaqaviy ofis rahbari Aaron Rassel, BMTning (UN) Tabiatni rivojlantirish bo‘yicha hamkorlik va moliyalashtirish masalalarini rivojlantirishni muvofiqlashtiruvchi eksperti Rusyan Jill Mamiit, Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyatining (GIZ) O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Yoaxim Frits, BMT Turizm tashkiloti Texnik hamkorlik va Ipak yo‘li departamenti direktori Jeymi Mayaki, Turkiyaning Alaniya universiteti Turizm fakulteti professori Kemal Kantarji, Yaponiyaning Mixo muzeyi katta ilmiy xodimi Sergey Laptev va boshqalar ishtirok etdi.
Sessiya davomida vazirlik tomonidan yashil o‘sish va barqaror turizmni rivojlantirish borasida amalga oshirilayotgan ishlar hamda samarali xalqaro hamkorliklarga alohida to‘xtalib o‘tildi. Ekologiya vaziri o‘rinbosari Jusipbek Kazbekov keyingi yillarda O‘zbekistonda ekologiya va turizm sohalarida tizimli ravishda amalga oshirilayotgan ishlar haqida ma’lumot berdi. Xorijlik ekspertlar sohaga oid ma’ruzalarini taqdim etishdi. Xususan, Aaron Rassel atrof-muhitni strategik baholash va uning barqaror turizm uchun ahamiyatiga to‘xtaldi. Turkiyaning Alaniya universiteti Turizm fakulteti professori Kemal Kantarji “O‘zbekistonda turizm barqarorligi va iqlim o‘zgarishi asosiy tahdid sifatida” mavzusida ma’ruza qildi.

• Сотрудники Центра приняли участие в сессии «Зеленый рост и устойчивый туризм»
23 октября 2024 года в рамках «Недели инициатив сотрудничества в Узбекистане» и «Недели международного культурного наследия в Узбекистане» была организована сессия «Зеленый рост и устойчивый туризм», в которой приняли участие сотрудники ГУП «Центра сертификации туристских услуг».
Спикерами мероприятия выступили заместитель министра экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Жусипбек Казбеков, руководитель регионального офиса Глобального института зеленого роста (GGGI) Аарон Рассел, специалист по координации развития партнерств и финансирования развития природы ООН Русян Джилл Мамиит, глава представительства Германского общества международного сотрудничества (GIZ) в Узбекистане Иоахим Фриц, директор Департамента технического сотрудничества и Шелкового пути ООН по туризму Джейми Маяки, профессор факультета туризма Университета Алании (Турция) Кемаль Кантарджи, старший научный сотрудник музея Михо в Японии Сергей Лаптев и другие.
В ходе заседания особое внимание было уделено работе, проводимой министерством в сфере зеленого роста и развития устойчивого туризма, а также эффективного международного сотрудничества. Заместитель министра Жусипбек Казбеков особо отметил системную работу, проводимую в сфере экологии и туризма в Узбекистане в последние годы. Иностранные эксперты также представили свои доклады в этой области. В частности, Аарон Рассел остановился на стратегической оценке окружающей среды и ее значении для устойчивого туризма. профессор факультета туризма Университета Алании (Турция) Кемаль Кантарджи прочитал лекцию на тему «Устойчивость туризма в Узбекистане и изменение климата как главная угроза».