O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2024-yil 18-apreldagi 218-son qarori bilan “Surxondaryo viloyatida yangi mehmonxona qurish va uni jihozlash uchun investorlarga O‘zbekiston Respublikasining Davlat budjetidan subsidiya ajratish tartibi to‘g‘risidagi vaqtinchalik nizom” tasdiqlangan.
Qarorga ko‘ra, 2024-yil 1-maydan 2026-yil 31-dekabrga qadar Surxondaryo viloyatida investorlar tomonidan yangi mehmonxona qurish va uni jihozlash (rekonstruksiya qilish bundan mustasno) xarajatlarining bir qismini qoplash uchun O‘zbekiston Respublikasining Davlat budjetidan bir martalik subsidiya ajratiladi.
Subsidiya yangi tashkil etilgan va 2024-yil 1-maydan 2026-yil 31-dekabrga qadar bo‘lgan muddatda berilgan muvofiqlik sertifikatiga ega bo‘lgan mehmonxonalarga beriladi. Subsidiya mehmonxonaning toifasi va xonalar sonidan qat’i nazar ajratiladi.
Investor subsidiya olish uchun O‘zbekiston Respublikasining Soliq kodeksida nazarda tutilgan soliq va yig‘imlar bo‘yicha qarzdorligi bo‘lmasligi hamda bankrotlik yoki tugatish jarayonida bo‘lmasligi lozim.
Subsidiya quyidagi miqdorlarda ajratiladi:
toifasiz mehmonxonadagi har bir xona uchun — 15 mln so‘m;
1 yulduzli toifaga ega mehmonxonadagi har bir xona uchun — 20 mln so‘m;
2 yulduzli toifaga ega mehmonxonadagi har bir xona uchun — 25 mln so‘m.
Bunda mehmonxona kamida ikki qavatdan iborat bo‘lishi lozim.
3, 4 va 5 yulduzli toifaga ega mehmonxonalarga subsidiya O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Turizm yo‘nalishidagi islohotlarni yanada jadallashtirish va sohada davlat boshqaruvi tizimini samarali tashkil qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida” 2023-yil 27-iyuldagi PQ-238-son qaroriga muvofiq ajratiladi.

• Создание благоприятных условий для дальнейшего совершенствования туристической инфраструктуры Сурхандарьинской области
25 октября 2024
Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 18 апреля 2024 года № 218 утверждено «Временное положение о порядке выделения субсидий из Государственного бюджета Республики Узбекистан инвесторам на строительство новой гостиницы и ее оснащение в Сурхандарьинской области».
Согласно постановлению, с 1 мая 2024 года по 31 декабря 2026 года из Государственного бюджета Республики Узбекистан будет выделена единовременная субсидия для покрытия части расходов на строительство новой гостиницы и ее оснащение (за исключением реконструкция) инвесторами в Сурхандарьинской области.
Субсидию получат вновь создаваемые гостиницы, имеющие сертификат соответствия, выданный в период с 1 мая 2024 года по 31 декабря 2026 года. Субсидия выделяется независимо от категории гостиницы и количества номеров.
Для получения субсидии инвестор не должен иметь задолженности по налогам и сборам, предусмотренным Налоговым кодексом Республики Узбекистан, а также не должен находиться в процессе банкротства или ликвидации.
Субсидия выделяется в следующих размерах:
в гостиницах, не имеющих категории— 15миллионов сумов за каждый номер;
в гостиницах, имеющих категорию 1 звезды, — 20 миллионов сумов за каждый номер;
в гостиницах, имеющих категорию 2 звезды, — 25 миллионов сумов за каждый номер.
Гостиница должна иметь не менее двух этажей.
Субсидия для гостиниц 3, 4 и 5 звезд выделяется в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 27 июля 2023 года № ПП-238 «О мерах по дальнейшему ускорению реформ и эффективной организации системы государственного управления в сфере туризма».