• Ziplayn va kanat parklari tashkil etganlarga subsidiyalar ajratiladi
Respublikaning olis hududlari imkoniyatlaridan samarali foydalanish, turizm yo‘nalishiga qo‘shimcha investitsiyalarni jalb qilish, ekstremal turizm xizmatlarini kengaytirish, zamonaviy infratuzilma obyektlarini barpo etish, tadbirkorlik faoliyatini yuritish uchun qulay sharoitlar yaratish orqali aholini daromadli ish o‘rinlari bilan ta’minlash maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Tog‘li va cho‘l hududlarda turizm xizmatlarini ko‘rsatuvchi tadbirkorlik subyektlarini qo‘llab-quvvatlash chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qabul qilindi.
Qarorga ko‘ra Ziplayn-attraksionlar va kanat parklari (tayparklar) ni tashkil etganlar ularni qurish xarajatlarining bir qismini Turizmni qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi hisobidan kompensatsiya qilishlari mumkin bo‘ladi.
Bunda Kanat parkini tashkil etganlik uchun to‘lov 80 mln so‘mni tashkil etadi, uning maydoni kamida 150 kvadrat metr bo‘lishi kerak. Uzunligi kamida 200 metr bo‘lgan ziplaynlar uchun esa subsidiya 100 mln so‘m beriladi.

• Создателям зиплайнов и канатных парков предоставят субсидии
В целях эффективного использования потенциала отдаленных районов республики, привлечения дополнительных инвестиций в туристское направление, расширения услуг экстремального туризма, создания современных объектов инфраструктуры, создания благоприятных условий для ведения предпринимательской деятельности Кабинетом Министров Республики Узбекистан  принято постановление “О мерах по поддержке субъектов предпринимательства, оказывающих туристские услуги в горных и пустынных регионах".
Согласно данного постановления, субъектам предпринимательсвам  которые  организует зиплайн-аттракционы и канатные парки(тайпарки), смогут компенсировать часть затрат на их строительство за счет фонда поддержки туризма.
При этом плата за создание канатного парка составит 80 млн. сумов, его площадь должна составлять не менее 150 квадратных метров. А для зиплайнов длиной не менее 200 метров субсидия составит 100 млн. сумов.