• Jahon turizmi trendlari
2024 yilgi jahon turizmi trendlari bilan tanishtirishni davom etamiz. Avval xabar berilgan trendlar bilan quyidagi havola orqali tanishishingiz mumkin.
Trend 4. O‘zingizni bilish va yangi narsalarni o‘rganish uchun sayohatga chiqing.
Рисунок1.jpg
Mehmonxonalar Wellness dam olish, yoga va meditatsiya dasturlarini ishlab chiqishi, shuningdek, o‘z-o‘zini rivojlantirish bo‘yicha mahorat darslarini tashkil qilishi mumkin. Turoperatorlar esa - shaxsiy o‘sishga yo'naltirilgan sayohatlar, o‘quv kurslari, etakchilik bo‘yicha treninglar, qiziqarli odamlar bilan uchrashuvlar o‘tkazishi mumkin.
Trend 5. Moslashuvchan bron qilish va to‘lov shartlari
22.png
Mehmonxonalar sayyohlar uchun sanani va/yoki yo‘nalishni sezilarli jarimalarsiz o‘zgartirishi mumkin bo'lgan bron qilish shartlarini taklif qilishlari maqsadga muvofiq. Sayohatchilarga moliyaviy yukni kamaytirish uchun “hozir sotib oling, keyinroq to'lang” variantlari ham talabga ega bo‘ladi. Umuman olganda, sayyohlik sanoati ushbu trendga texnik yangiliklardan foydalangan holda tezda javob berish imkoniyatiga ega.
Trend 6. Mashhur filmlar yoki seriallar suratga olingan joyga borish
55.png
Turoperatorlar g‘ayrioddiy sayohat dasturlarini, shu jumladan ekskursiyalarda kino yaratish haqidagi hikoyalarni ishlab chiqish orqali filmlar va seriallarning mashhurligi to‘lqinidan foydalanishlari mumkin.

• Тренды мирового туризма
Продолжаем знакомить с трендами мирового туризма 2024 года. С предыдущими трендами можно ознакомиться по следующей ссылке.
Тренд 4. Отправиться в путешествие, чтобы познать себя и научиться новому
Рисунок1.jpg
Отели могут развивать программы wellness-отдыха, йоги и медитации, а также организовывать мастер-классы по саморазвитию. Туроператоры — туры, сфокусированные на личностном росте, образовательные курсы, тренинги по лидерству, встречи с интересными людьми.
Тренд 5. Гибкие условия бронирования и оплаты
22.png
Отели могут предложить условия бронирования, при которых туристы могли бы изменить дату и/или направление без значительных штрафов. Также будут востребованы опции «купи сейчас, заплати позже» для уменьшения финансового бремени на путешественников. Туриндустрия в целом vоперативно отреагировала на этот тренд, используя технические инновации.
Тренд 6. Поехать туда, где снимали знаменитое кино или сериалы
55.png
Туроператоры могут использовать волну популярности фильмов и сериалов, разрабатывая необычные программы туров, включая в экскурсии рассказы о создании кино, актерах. Интерактивные квесты и реконструкции сцен из фильмов добавят уникальности.