• Dekabr oyi uchun inspeksiya nazorati rejasi tasdiqlandi
2023-yil dekabr oyi uchun inspeksiya nazorati rejasi tasdiqlandi. Rejaga binoan joriy oyda 59 ta joylashtirish vositalarida inspeksiya nazorati o‘tkaziladi.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 10-iyuldagi 433-sonli Qarori bilan tasdiqlangan “Turistik xizmatlarni sertifikatlashtirish va turistik industriya obyektlarini tasniflash tartibi to‘g‘risida”gi Nizomning 49-bandiga binoan “Turizm xizmatlarini sertifikatlash markazi” DUK tomonidan dekabr oyi uchun sertifikatlashtirilgan xizmatlarni inspeksiya nazoratino o‘tkazish rejasi tasdiqlandi.
Inspeksiya nazorati vaqtida joylashtirish vositalari O‘z DSt 3220:2017 va O‘z DSt 3296:2018 standartlari talablariga hamda ularda xizmat ko‘rsatadigan xodimlar O‘z DSt 3417:2019 va O‘z DSt 3418:2019 standartlari talablariga muvofiqligi baholanadi.
Inspeksiya nazorati yakuni bo‘yicha, ko‘rsatilayotgan xizmatlar standart talablariga mos kelmagan holatlarda “Turizm xizmatlarini sertifikatlash markazi” DUK tomonidan sertifikatni amal qilishini to‘xtatib turish to‘g‘risida tegishli qaror qabul qilinadi.

• Утвержден плaн инспекционного контроля на декабрь
Утвержден план инспекционного контроля на декабрь месяц 2023 года. В текущем месяце, согласно плану, 59 средства размещения будут проходить инспекционный контроль.
В соответствии c пунктом 49 Положения «О порядке сертификации туристических услуг и классификации объектов туристической индустрии», утвержденного Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан № 433 от 10 июля 2020 года ГУП «Центр сертификации туристских услуг» утвержден план инспекционного контроля за сертифицированные услуги на декабрь месяц текущего года.
При инспекционном контроле услуги средства размещения оцениваются на соответствие требованиям стандартов O‘z DSt 3220:2017 и O‘z DSt 3296:2018, а также обслуживающий в них персонал по стандартам O‘z DSt 3417:2019 и O‘z DSt 3418:2019.
По результатам инспекционного контроля, при обнаружении несоответствия требованиям стандарта, ГУП «Центр сертификации туристских услуг» принимает соответствующее решение о приостановке действия сертификата.