• Iyul oyi uchun inspeksiya nazorati rejasi tasdiqlandi
2023-yil iyul oyi uchun inspeksiya nazorati rejasi tasdiqlandi. Rejaga binoan yuqorida qayd etilgan oyda 62 ta joylashtirish vositalarida inspeksiya nazorati o‘tkaziladi.
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 10-iyuldagi 433-sonli Qarori bilan tasdiqlangan “Turistik xizmatlarni sertifikatlashtirish va turistik industriya obyektlarini tasniflash tartibi to‘g‘risida”gi Nizomning 49-bandiga binoan “Turizm xizmatlarini sertifikatlash markazi” DUK tomonidan shu yilning iyul oyi uchun sertifikatlashtirilgan xizmatlarni inspeksiya nazorati rejasi tasdiqlandi.
Inspeksiya nazorati vaqtida joylashtirish vositalari O‘z DSt 3220:2017 va O‘z DSt 3296:2018 standartlari talablariga hamda ularda xizmat ko‘rsatadigan xodimlar O‘z DSt 3417:2019 va O‘z DSt 3418:2019 standartlari talablariga muvofiq tekshiriladi.

• Утвержден плaн инспекционного контроля на июль
Утвержден план инспекционного контроля на июль месяц 2023 года. За вышеуказанный месяц, согласно плану, будут проинспектированы 62 средств размещения.
В соответствии c пунктом 49 Положения «О порядке сертификации туристических услуг и классификации объектов туристической индустрии», утвержденного Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан № 433 от 10 июля 2020 года ГУП «Центр сертификации туристских услуг» утвержден план инспекционного контроля за сертифицированные услуги на июль месяц текущего года.
При инспекционном контроле услуги средства размещения проверяются на соответствие требований стандартов O‘z DSt 3220:2017 и O‘z DSt 3296:2018, а также обслуживающий в них персонал по стандартам O‘z DSt 3417:2019 и O‘z DSt 3418:2019.
По окончании инспекционного контроля ГУП «Центр сертификации туристских услуг» принимает соответствующее решение о приостановке действия сертификата при обнаружении несоответствия требованиям стандарта.