• Noyabr oyi uchun inspeksiya nazorati rejasi tasdiqlandi
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 10-iyuldagi 433-sonli Qarori bilan tasdiqlangan “Turistik xizmatlarni sertifikatlashtirish va turistik industriya obyektlarini tasniflash tartibi to‘g‘risida”gi Nizomning 49-bandiga binoan “Turizm xizmatlarini sertifikatlash markazi” DUK tomonidan shu yilning noyabr oyi uchun sertifikatlashtirilgan xizmatlarni inspeksiya nazorati rejasi tasdiqlandi.
Rejaga binoan 58 ta joylashtirish vositalarida inspeksiya nazoratini o‘tkazish ko‘zda tutilgan. Inspeksiya nazorati sertifikatlashtirish obyektida (joylashtirish vositasi) sertifikatlashtirish vaqtida belgilangan normativ hujjatlar talablariga muvofiqligini tasdiqlash maqsadida davriy qayta baholash hisoblanadi.
Inspeksiya nazorati vaqtida joylashtirish vositalari O‘z DSt 3220:2017 va O‘z DSt 3296:2018 standartlari talablariga hamda ularda xodimlar tomonidan ko‘rsatadigan xizmatlar O‘z DSt 3417:2019 va O‘z DSt 3418:2019 davlat standartlari talablariga muvofiqligi baholanadi.

• Утвержден плaн инспекционного контроля на ноябрь
В соответствии c пунктом 49 Положения «О порядке сертификации туристических услуг и классификации объектов туристической индустрии», утвержденного Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан № 433 от 10 июля 2020 года ГУП «Центр сертификации туристских услуг» утвержден план инспекционного контроля за сертифицированные услуги на ноябрь месяц текущего года.
Согласно плану в 58 средствах размещения предусмотрено проведение инспекционного контроля. Инспекционный контроль является процедурой периодической повторной оценки объекта сертификации (средства размещения) с целью подтверждения его соответствия требованиям нормативных документов, установленного при сертификации.
При инспекционном контроле услуги средства размещения оцениваются на соответствие требований стандартов O‘z DSt 3220:2017 и O‘z DSt 3296:2018, а также услуги, оказываемые персоналом, оцениваются по стандартам O‘z DSt 3417:2019 и O‘z DSt 3418:2019.