• 2024-yil oktabr oyi uchun inspeksiya nazorati rejasi tasdiqlandi
2024-yilning oktabr oyi uchun O‘zbekiston bo‘ylab turizm sohasida joylashtirish vositalariga inspeksiya nazorati o‘tkazish rejasi tasdiqlandi.
Mazkur rejaga ko‘ra, mamlakatdagi 71 ta joylashtirish vositasida inspeksiya nazorati amalga oshiriladi. Ushbu tadbir O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 10-iyuldagi 433-sonli Qarori bilan tasdiqlangan “Turistik xizmatlarni sertifikatlashtirish va turistik industriya obyektlarini tasniflash tartibi to‘g‘risida”gi Nizomning 49-bandiga asosan olib boriladi.
Inspeksiya nazorati O‘zbekiston Respublikasi “Turizm xizmatlarini sertifikatlash markazi” DUK tomonidan amalga oshiriladi. Bu jarayon, joylashtirish vositalarida sertifikatlashtirish vaqtida belgilangan normativ hujjatlar talablariga muvofiqlikni qayta baholash va tasdiqlash maqsadida tashkil etiladi. Nazorat jarayonida joylashtirish vositalarining O‘z DSt 3220:2023 davlat standarti va toifaga ega joylashtirish vositalarining esa O‘z MSt 125:2024 milliy standartlariga muvofiqligi baholanadi.
Inspeksiya nazorati yakunlari asosida joylashtirish vositalari tomonidan standart talablari bajarilmagan hollarda, ularning sertifikatlari amal qilishini to‘xtatib turish bo‘yicha tegishli qarorlar qabul qilinadi. Shu bilan birga, sertifikatlashtirilgan obyektlar tomonidan barcha talablar bajarilgan taqdirda, ularning sertifikatlari amal qilish muddatlari tasdiqlanadi va joylashtirish vositasi mehmonxona xizmatlarini ko'rsatilishi davom ettiriladi.

• Утвержден план инспекционного контроля на октябрь 2024 года
Утвержден план проведения инспекционного контроля средств размещения в туристическом секторе Узбекистана на октябрь 2024 года.
Согласно данному плану, инспекционный контроль будет проведен в 71 средстве размещения по всей стране. Мероприятие проводится на основании Положения “О сертификации туристических услуг и классификации объектов туристической индустрии”, утвержденного Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан № 433 от 10 июля 2020 года, в соответствии с пунктом 49.
Инспекционный контроль будет осуществляться ГУП “Центр сертификации туристских услуг” Республики Узбекистан. Процесс направлен на повторную оценку и подтверждение соответствия средств размещения нормативным документам, установленным во время сертификации. В ходе проверки оценивается соответствие средств размещения государственному стандарту O’z DSt 3220:2023, а средств размещения, имеющих категорию, – национальному стандарту O’z MSt 125:2024.
По результатам инспекционного контроля, в случае несоблюдения стандартных требований со стороны средств размещения, принимается решение о приостановлении действия сертификатов. В то же время, если все требования выполняются, сертификатам утверждаются сроки действия, а также средствам размещения продлевается оказание гостиничных услуг.