• Sentabr oyi uchun inspeksiya nazorati rejasi tasdiqlandi
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 10-iyuldagi 433-sonli Qarori bilan tasdiqlangan “Turistik xizmatlarni sertifikatlashtirish va turistik industriya obyektlarini tasniflash tartibi to‘g‘risida”gi Nizomning 49-bandiga binoan “Turizm xizmatlarini sertifikatlash markazi” DUK tomonidan shu yilning sentabr oyi uchun sertifikatlashtirilgan xizmatlarni inspeksiya nazorati rejasi tasdiqlandi.
Rejaga binoan yuqorida qayd etilgan oyda 67 ta joylashtirish vositalari va turoperatorlik tashkilotlarida inspeksiya nazorati o‘tkaziladi.
Inspeksiya nazorati vaqtida joylashtirish vositalari O‘z DSt 3220:2017 va O‘zDSt 3296:2018 standartlari talablariga hamda ularda xizmat ko‘rsatadigan xodimlar O‘z DSt 3417:2019 va O‘z DSt 3418:2019 standartlari talablariga muvofiqligi baholanadi.
Inspeksiya nazorati yakuni bo‘yicha “Turizm xizmatlarini sertifikatlash markazi” DUK tomonidan standart talablari bajarilmagan holatlarda sertifikatni amal qilishini to‘xtatib turish to‘g‘risida tegishli qaror qabul qilinadi.

• Утвержден плaн инспекционного контроля на сентябрь
В соответствии c пунктом 49 Положения «О порядке сертификации туристических услуг и классификации объектов туристической индустрии», утвержденного Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан № 433 от 10 июля 2020 года ГУП «Центр сертификации туристских услуг» утвержден план инспекционного контроля на сентябрь месяц текущего года за сертифицированные туристские услуги.
Согласно плану будет проведено инспекционный контроль в 67 средствах размещения и туроператорские организации.
При инспекционном контроле услуги средства размещения оцениваются на соответствие требований стандартов O‘z DSt 3220:2017 и O‘z DSt 3296:2018, а также обслуживающий в них персонал по стандартам O‘z DSt 3417:2019 и O‘z DSt 3418:2019.