• Modulli mehmonxonani qurish va jihozlash uchun subsidiya ajratiladi
Mamlakatimizda ekologik turizmni rivojlantirish uchun yanada qulay sharoitlar yaratish, sohaga qo‘shimcha investitsiyalarni jalb qilish, shuningdek, modulli mehmonxonalarni tashkil qilishda tadbirkorlik subʼektlarini qoʼllab-quvvatlash hamda togʼli va chekka hududlarda turizm infratuzilmasini yanada takomillashtirish maqsadida Vazirlar Mahkamasining 2024 yil 13 sentabrdagi 572-son qarori bilan “Modulli mehmonxonani qurish va jihozlash uchun subsidiya ajratish tartibi to‘g‘risidagi vaqtinchalik nizomi” tasdiqlandi.
Ushbu Nizomga ko‘ra 2024 yil 1 oktyabrdan 2026 yil 31 dekabrga qadar tadbirkorlik subʼektlari tomonidan modulli mehmonxonani qurish va jihozlash
(rekonstruktsiya qilish bundan mustasno) xarajatlarining bir qismini qoplash uchun Turizmni qoʼllab -quvvatlash jamgʼarmasidan bir martalik subsidiya ajratish tartibi belgilamoqda.
Bunda subsidiya 2024 yil 1 oktabrdan 2026 yil 1 noyabrga qadar bo‘lgan muddatda muvofiqlik sertifikati berilgan yangi tashkil etilgan hamda kamida 10 ta moduldan iborat bo‘lgan modulli mehmonxonada yaratilgan har bir joy uchun 1 mln so‘m miqdorda ajratiladi.

• Выделяется субсидия строительство и оборудование модульной гостиницы
В целях дальнейшего улучшения развития экологического туризма в нашей стране, создание условий, привлечение дополнительных инвестиций в отрасль, а также поддержка субъектов предпринимательства в организации модульных гостиниц и туристической инфраструктуры в горных и отдаленных районах постановление Кабинета Министров № 572 от 13 сентября 2024 года утверждено “Временное положение о порядке выделения субсидий на строительство и оборудование модульной гостиницы”.
В соответствии с настоящим положением с 1 октября 2024 года по 31 декабря 2026 года субъектам предпринимательства для строительства и оборудования модульной гостиницы (кроме реконструкции) выделяется единовременная субсидия из Фонда поддержки туризма для покрытия части затрат.
При этом субсидия будет выделена в размере 1 млн сумов за каждое место, во вновь создаваемой модульной гостинице, состоящей не менее чем из 10 модулей, имеющих сертификат соответствия полученный с 1 октября 2024 года по 1 ноября 2026 года.