• Joylashtirish vositalarining ro‘yhatga olish ustunida ko‘rsatiladigan xizmatlar uchun tavsiyalar
Mazkur davlat standartida joylashtirish vositalarining  ro‘yhatga olish ustunida ko‘rsatiladigan xizmatlar bo‘yicha quyidagilar tavsiya etadi.
a) ro‘yxatga olish ustuni xodimlari eng kamida mahalliy tilda va mehmonxonaning maqsadli bozoridan kelib chiqib eng maqbul tillarda gaplashish imkoniyatiga ega bo‘lishi kerak;
b) mehmonxona xushmuomalalik qoidalarini, shuningdek telefonda gaplashish bayonnomasini (tezkor yordam, telefon orqali mehmonxona va xodimlarni identifikatsiya qilish va qo‘ng‘iroqlarni tiklash) belgilab olishi va ularga rioya qilishi kerak;
с) ro‘yxatga olish ustuni xodimlari mehmonxonani, shu jumladan barcha obyektlar va xizmatlarning joylashgan joyini, ulardan foydalanishning o‘ziga xosliklarini, xususan nomerlarning tavsiflarini yaxshi bilishi kerak;
d) ro‘yxatga olish ustuni xodimlari manzillar to‘g‘risida ma’lumot taqdim qilishi va xizmatlarni tegishli tarzda tashkillashtirishi kerak;
e) agar mehmonxonada valyuta almashtirish xizmati taklif qilinsa unga ruxsat olingan bo‘lishi (agar talab etilsa) va mehmonlarga valyuta almashtirish kurslari to‘g‘risida ma’lumot berilishi kerak. Almashtirish turi ko‘rsatib o‘tilgan kvitansiyalar mehmonga berilishi kerak;
f) tabriklar, shikoyatlar va takliflar yozilgan xabarlar to‘planishi va javob qaytarish yoki boshqa harakatlarni amalga oshirish uchun qayta ishlanishi kerak. Shikoyatlarni og‘zaki va yozma shakllarda qabul qilish imkoniyati yaratilgan bo‘lishi kerak.
g) agar mehmonxonada ro‘yxatga olish ustuni kunu-tun faoliyat yuritmasa ro‘yxatga olish ustuni xodimi va mehmon o‘rtasida aloqa tizimi bo‘lishi kerak (masalan, nomerda/umumiy foydalanish joyida telefon tizimi);
h) xavfsizlik tartib-taomillari ro‘yxatga olish ustuni xizmati tomonidan (masalan, karta-kalit nusxasini tayyorlash vaqtida mehmon shaxsini tekshirish) bajarilishi kerak.

• Рекомендации по оказанию услуг стойки регистрации в средствах размещения
Данный государственный стандарт рекомендует оказать услуги стойки регистрации нижеследующим образом.
а) персонал стойки регистрации должен иметь возможность говорить как минимум на местном языке и на наиболее предпочтительных языках в зависимости от целевого рынка отеля;
б) отель должен установить и соблюдать правила вежливости, а также протокол телефонного разговора (скорая помощь, идентификация отеля и персонала по телефону и восстановление звонков);
в) персонал стойки регистрации должен хорошо знать гостиницу, в том числе месторасположение всех объектов и услуг, особенности их использования, в частности описания номеров;
г) персонал стойки регистрации должен предоставить информацию о местонахождениях туристских услуг и соответствующим образом организовать услуги;
д) Если в отеле предлагается услуга обмена валюты, разрешение на нее должно быть получено (при необходимости), и гости должны быть проинформированы о курсах обмена валюты. Квитанции с указанием типа замены должны быть выданы гостю;
е) сообщения с поздравлениями, жалобами и предложениями должны быть собраны и обработаны для ответа или выполнения других действий. Должна быть предусмотрена возможность приема жалоб как в устной, так и в письменной форме;
ж) если стойка регистрации в отеле не работает круглосуточно, должна быть система связи между сотрудником стойки регистрации и гостем (например, телефонная система в номере/месте общего пользования);
з) процедуры безопасности должны выполняться службой стойки регистрации (например, проверка личности гостя при изготовлении копии ключа карты).