• Tashkilotlarda menejment tizimini tahlil qilish
Tashkilotdagi menejment tizimini tahlil qilish, agar rahbariyat samarali ishlashga intilsa, har qanday tashkilot uchun zarurdir. Sifat menejmenti tizimining samaradorligi, birinchi navbatda, toʻgʻridan-toʻgʻri tashkiliy boshqaruv tuzilmalarining samarali faoliyatiga bogʻliq.
Tashkilotda menejment sifati qanchalik yuqori boʻlsa, barcha boshqaruvning tuzilishi har qanday ichki va tashqi sharoitlarga mos kelishi kerak. Menejment tizimini tahlil qilayotganda, boshqaruv tuzilmalari faoliyati samaradorligi korxona rahbariyati ta’minlaydigan bir qator omillarga bogʻliqligini yodda tutish kerak. Tashkilotda menejment tizimini tahlil qilishda quyidagi omillar hisobga olinadi:
- umumiy maqsadlarga erishish uchun kompaniyaning barcha funktsional boʻlinmalarining oʻzaro bogʻliqligi;
- boshqaruvning barcha mavjud boʻgʻinlarida boshqaruvni demokratlashtirishning mavjud doirasida javobgarlik va huquqlarni taqsimlashning maxsus tamoyili bilan birgalikda yagona boshqaruv tamoyillariga rioya qilish;
- rahbariyatda ma’lum bir uzluksizlik va barqarorlikka, tashkilotda ishlab chiqilgan qoidalar va uslublarga, ish ritmiga rioya qilish zarurligi;
- tashqi va ichki ish sharoitidagi oʻzgarishlarga tezda javob berish, boshqaruv harakatlarining usullari va bu usullarini har tomonlama takomillashtirish qobiliyati.
Tashkilotdagi menejment tizimini tahlil qilish, qoʻshimcha ravishda, ish samaradorligini toʻgʻri baholashga imkon beradi. Ushbu baholash amaldagi boshqaruv modelining progressivligi va ratsionallik darajasini aniqlashga imkon beradigan har qanday rejalashtirilgan va loyihaviy echimlarini ishlab chiqishning eng muhim elementi sifatida taqdim etiladi va strukturaning eng maqbul variantini yoki, misol uchun, uni takomillashtirish usulini tanlash uchun amalga oshiriladi.
Umuman olganda, tashkilotda sifat menejmenti tizimi va boshqaruv tuzilmasini ishlab chiqish, shuningdek, turli boʻlinmalar toʻgʻrisidagi qoidalarni tuzish va ushbu boʻlinmalar oʻrtasida vazifalarni taqsimlash juda qiyin vazifa emas, biroq, bu erda shuni esda tutish kerakki, har qanday korxona shaxsiy javobgarlik va majburiyatlarni aniq taqsimlamagan taqdirda maksimal darajada samarali ishlay olmaydi.

• Анализ системы менеджмента в организациях
Анализ системы менеджмента в организации необходим абсолютно любой организации, если ее руководство стремится к наиболее продуктивной работе. Эффективность работы системы менеджмента качества напрямую зависит, в первую очередь, от эффективной деятельности организационных структур управления.
Качество менеджмента в организации должно быть тем выше, чем больше структура всего управления соответствует всякого рода внутренним и внешним обстоятельствам. Анализируя систему менеджмента, нужно помнить о том, что эффективность деятельности управленческих структур сводится к ряду факторов, которые обеспечивает руководство предприятия. Осуществляя анализ системы менеджмента в организации, необходимо учитывать следующие факторы:
· взаимодействие всех функциональных подразделений компании для достижения общих целей;
· следование принципу единоначалия во всех имеющихся звеньях управления вместе со специальным принципом разделения ответственности и прав в существующих рамках демократизации управления;
· определенную преемственность и стабильность в руководстве, необходимое следование выработанным в организации правилам и приемам, ритму работы;
· способность довольно быстро реагировать на изменения внешних и внутренних условий работы, всячески совершенствовать методы и способы управленческих действий.
Анализ системы менеджмента в организации позволяет, кроме того, дать правильную оценку эффективности работы. Эта оценка представляется важнейшим элементом разработки всякого рода плановых и проектных решений, которые позволяют определить степень прогрессивности и рациональности действующей модели менеджмента, и проводится с целью дальнейшего выбора наиболее оптимального варианта структуры или, к примеру, способа её совершенствования.
В целом, разработка системы менеджмента качества и структуры управления в организации, а также составление положений о различных подразделениях и распределение функций между этими подразделениями не являются крайне сложными задачами, однако здесь надо помнить, что абсолютно любое предприятие не будет работать максимально эффективно, когда в ней полностью отсутствует четкое распределение персональной ответственности и обязанностей.