• Gastronomik turizm va uni rivojlantirish istiqbollari
Joriy yilning 12 oktabr kuni O‘zbekiston Oshpazlar uyushmasida Xalqaro o‘zbek pazandalik sanʼati markazi tomonidan oshpazlik sirlarini o‘rganuvchi talabalar uchun imtihon tashkil etildi.
Tadbirda, Turizm va madaniy meros vazirligi huzuridagi UNWTOning "Ipak yo‘li ofisi" maslahatchisi Shuhrat Isakulov, Turizm xizmatlarini sertifikatlash markazi DUK direktor o‘rinbosari Xatamov Iskandar, Turizm xizmatlarini sertifikatlash markazi DUK direktor maslahatchisi Akramova Shaxzoda, O‘zbekiston Oshpazlar uyushmasi raisi Umarov Akbar, Xalqaro o‘zbek pazandalik sanʼati markazi direktori Umarova Nargiza hakamlar hay’ati a’zolari sifatida ishtirok etdi.
Tadbirda so‘zga chiqqan Turizm va madaniy meros vazirligi huzuridagi UNWTOning "Ipak yo‘li ofisi" maslahatchisi Sh.Isakulov imtihon ishtirokchilarini Turizm va madaniy meros vazirligi nomidan tabriklab, gastronomik turizmni rivojlantirishda, o‘zbek milliy pazandachiligi, urf - odatlari, ovqatlanish madaniyati va milliy taomlarimizni xalqaro miqyosda targ‘ib qilish va ommalashtirish yuzasidan loyihalarni amalga oshirishda grantlar ajratilganligini alohida ta’kidladi.
IMG_8683.JPG
O‘zbekiston Oshpazlar uyushmasi raisi A.Umarov so‘zga chiqar ekan, “Oshpazlar uyushmasi Butunjaxon Bosh Oshpazlar Hamjamiyatiga a’zo bo‘lib, 2016 yilning 1 dekabrida “Palov madaniyati va an’analari” nominatsiyasini YuNESKOning nomoddiy ma’naviy reprezentativ me’ros ro‘yxatiga kiritishga muvaffaq bo‘ldik hamda 2017 yil 8 sentabrda O‘zbek milliy shoh taomi “Ginneslar rekordi” kitobiga kiritildi shu bilan birga, o‘zbek milliy pazandachilik san’atini jahonga namoyish etib yuqori natijalarga erishib kelinmoqda, - dedi u.
Xalqaro o‘zbek pazandalik sanʼati markazi tomonidan tashkil etilgan kurslarda talabalar quyidagi yo‘nalishlar bo‘yicha tahsil olib imtihon topshirdilar, jumladan,
•          sanitariya-gigiyena qoidalari;
•          kasbiy etika;
•          oziq-ovqat mahsulotlarinining tovarshunosligi;
•          umumiy ovqatlabish korxonalarida buxgalteriya hisobi va xarajatlarni hisobga olish;
•          qayla va suyuq taomlar tayyorlash texnologiyasi;
•          salatlar tayyorlash texnologiyasi;
•          xamir mahsulotlaridan taomlar tayyorlash texnologiyasi;
•          mehmonlarga xizmat ko‘rsatishni tashkil etish.
photo_2022-10-13_13-57-26.jpg  photo_2022-10-13_13-57-19.jpg
Milliy va xorijiy taomlarni tayyorlash o‘quv kurslar davomiyligi 3 oy bo‘lib, kurslar yakunida imtixondan muvaffaqiyatli o‘tgan talabalarga O‘zbekiston Oshpazlar uyushmasining maxsus diplomlari taqdim qilinadi. 120 ta davlatdan akkreditatsiyadan o‘tgan uyushma tomonidan topshirilgan diplom bilan bitiruvchilar shu mamlakatlarda o‘z faoliyatlarini olib borishlari mumkin bo‘ladi.
Uyushma raisi Umarov Akbar mehmonlarni uyushma faoliyati u oshpazlar uchun yaratilgan sharoitlar bilan yaqindan tanishtirdi. Shuningdek, kelgusida O‘zbekiston Oshpazlar uyushmasi hamda Turizm xizmatlarini sertifikatlash markazi DUK bilan hamkorlikda “O‘zbek nonushtasini” mehmonxonalarda joriy etish masalalari muhokama qilinib olindi.
O‘zbekiston Oshpazlar uyushmasi raisi Umarov Akbar Turizm xizmatlarini sertifikatlash markazi DUK vakillariga esdalik sovg‘alarini taqdim etdi.
photo_2022-10-12_17-57-24.jpg
Ma’lumot uchun, O‘zbekistonning milliy pazandachiligini saqlab qolish va yanada ommalashtirish, xalqaro darajadagi oshpazlar tayyorlash, umumiy ovqatlanish tashkilotlarini rivojlantirish yuzasidan jamoatchilik tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash, ularga xalqaro standartlarni joriy etish, zamonaviy talablarga muvofiq umumiy ovqatlanish sohasida oshpazlar, pazandalar, qandolatchilar, ofitsiantlar va boshqa mutaxassislarning kasbiy darajasini oshirish tizimini tashkil etish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2012-yil 10-oktabrdagi “Umumiy ovqatlanish korxonalari faoliyatini yanada takomillashtirish va xodimlarining kasbiy malakasini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 289-son qarori asosida O’zbekiston Oshpazlar uyushmasi O‘zbekistonda tashkil etilgan.

• Гастрономический туризм и перспективы его развития
12 октября текущего года в Ассоциации поваров Узбекистана Международным центром узбекского кулинарного искусства был организован экзамен для студентов, изучающих кулинарные секреты.
В мероприятии приняли участие советник «Офиса Шелкового пути» UNWTO при Министерстве туризма и культурного наследия Шухрат Исакулов, заместитель директора ГУП «Центр сертификации туристских услуг» при Министерстве туризма и культурного наследия Хатамов Искандар, советник директора ГУП «Центр сертификации туристских услуг» Акрамова Шахзода, председатель Ассоциации поваров Узбекистана Умаров Акбар, директор Международного центра узбекского кулинарного искусства Умарова Наргиза.
Выступивший на мероприятии советник «Офиса Шелкового пути» UNWTO Ш.Исакулов от имени Министерства туризма и культурного наследия поздравил участников экзамена, особо отметил выделение грантов на развитие гастрономического туризма, реализацию проектов по продвижению и популяризации узбекской национальной кухни, традиций, культуры питания и национальных блюд на международном уровне.
IMG_8683.JPG
Председатель Ассоциации поваров Узбекистана А.Умаров  выступая с речью, указал, что Ассоциация поваров является членом мирового сообщества шеф-поваров,1 декабря 2016 года удалось включить номинацию «Культура и традиции плова» в репрезентативный список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО, а 8 сентября 2017 года узбекское главное национальное блюдо было внесено в Книгу рекордов Гиннеса, демонстрируя этим всему миру искусство национальной кулинарии и достигают высоких результатов.
На курсах, организованных Международным центром узбекского кулинарного искусства, обучающиеся прошли обучение и сдали экзамены по следующим направлениям, в том числе:
•  санитарно-гигиенические правила;
•  профессиональная этика;
•  товароведение пищевых ресурсов;
•  учёт и калькуляция в общественном питании;
•  технология приготовления соусов и супов;
•  технология приготовления салатов;
•  технология приготовления блюд из теста;
•  организация обслуживание гостей.
photo_2022-10-13_13-57-26.jpg  photo_2022-10-13_13-57-19.jpg
Продолжительность учебных курсов подготовки национальных и зарубежных блюд составляет 3 месяца, по окончании курсов студентам, успешно сдавшим экзамены, вручаются специальные дипломы Ассоциации поваров Узбекистана. С дипломом, выданной аккредитованной в 120 странах Ассоциацией, выпускники смогут вести свою деятельность в этих странах.
Председатель Ассоциации Умаров Акбар ознакомил гостей с деятельностью ассоциации и условиями, созданными для поваров. Также были обсуждены вопросы внедрения «Узбекского завтрака» в гостиницах в сотрудничестве с Ассоциацией поваров Узбекистана и Центром сертификации туристических услуг.
Председатель Ассоциации поваров Узбекистана Умаров Акбар вручил памятные подарки представителям ГУП «Центр сертификации туристских услуг».
photo_2022-10-12_17-57-24.jpg
К сведению: с целью поддержки общественных инициатив по сохранению и дальнейшей популяризации национальной кулинарии Узбекистана, подготовке поваров международного уровня, развитию организаций общественного питания, внедрения в них международных стандартов, организации системы повышения профессионального уровня поваров, кондитеров, кулинаров и других специалистов в сфере общественного питания в соответствии с современными требованиями, на основании Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 10 октября 2012 года № 289 «О мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности организаций общественного питания и повышению профессионального уровня ее работников» в Узбекистане создана Ассоциация поваров Узбекистана.