2 ★ – 1 ta, 3 ★ – 24 ta, 4 ★ – 8 ta, 5 ★ – 4 ta.
“Turizm xizmatlarini sertifikatlash markazi” DUK Turizm sohasida STQ 4 “Turizm va madaniy meros” standartlashtirish bo‘yicha Texnik qo‘mitaning Ishchi organi hisoblanadi.
Hisobot davrida turizm yo‘nalishiga doir jami 16 ta texnik jihatdan tartibga solish sohasida (jumladan: Turizm axboroti va qabul qilish xizmatlari, Turoperatorlar va turagentlar, Plyaj faoliyatiga doir talablar va tavsiyalar, Joylashtirish vositalarining barqaror rivojlanishini boshqarish tizimi, Tibbiy turizm, Mehmonxonalar, sog‘lomlashtiruvchi spa-kurort, sanatoriy-kurortda davolashda xizmatlariga xizmatlariga doir talablar, Turizm va unga bog‘liq xizmatlar turlarida sanoat, tabiiy, madaniy va tarixiy joylarga tashrif buyurishda talablar va tavsiyalar kabi yo’nalishlarda) davlat va milliy standartlar ishlab chiqildi.
6 ta milliy standartlar loyihalari (Turizm va tegishli xizmatlarda talassoterapiya, Ekstremal turizmda barqarorlik uchun eng yaxshi amaliyotlar, Madaniy va tarixiy meros mehmonxonalarda uskunalar va xizmatlarga qo‘yiladigan talablar, An‘anaviy restoranlarda vizual jihatlar, dizayn va xizmatlar, Turistik xizmatlarni loyihalash va Ekologik turizm yo’nalishlarda) ishlab chiqish jarayonida.
O‘zbekiston texnik jihatdan tartibga solish agentligi tegishli buyrug’i bilan O‘z DSt 3220:2023 “Turizm xizmatlari. Joylashtirish vositalari. Umumiy talablar” O‘zbekiston Respublikasining davlat standarti 2023-yil 11-noyabrdan O‘zbekiston Respublikasi hududida amalga kiritildi.
Shuningdek, joylashtirish vositalarini balli asosda tasniflash (“yulduz” berish) tizimini belgilovchi O‘z MSt 125:2024 “Turizm xizmatlari. Joylashtirish vositalari. Balli tasniflash tizimi” milliy standarti 2024-yil 28-martdan O‘zbekiston Respublikasi hududida amalga kiritildi.
Shu qatorda sohaga oid standartlar boʻyicha taqdimot materiallari, videoroliklar tayyorlanib, markaz xodimlariga sohaga oid standartlar boʻyicha texnik oʻqishlar oʻtkazildi.
Menejment tizimlarini joriy qilish yo’nalishida
O‘zDSt ISO 9001 “Sifat menejmenti tizimi” hamda OʻzDSt ISO 22000 “Oziq-ovqat mahsulotlari xavfsizligi menejmenti tizimlari. Oziq-ovqat mahsulotlari yaratish zanjirida ishtirok etuvchi tashkilotlarga qoʻyiladigan talablar” xalqaro standartlari asosida menejment tizimlarini sertifikatlashtirish amalga oshirilmoqda.
Hisobot davrida jami 45 ta joylashtirish vositalarida O‘zDSt ISO 9001 xalqaro standarti, 10 ta joylashtirish vositalarida OʻzDSt ISO 22000 xalqaro standarti asosida menejment tizimlari sertifikatlandi.
Sertifikatlangan obyektlarda inspeksiya nazoratini o‘tkazish yo’nalishida
Inspeksiya nazorati normativ hujjatlar talablariga sertifikatlashtirish obyektining muvofiqligini tasdiqlash maqsadida sertifikatning amal qilish muddati davrida 3-marta (har 1,5 yilda) o‘tkaziladi.
Hisobot davrida 1 631 ta turizm obyektlarida inspeksiya nazorati o‘tkazildi, shulardan 1605 tasi joylashtirish vositalari, 26 tasi turoperatorlik xizmati.
Sertifikatlashtirish talablariga rioya qilinmaganligi sababli (inspeksiya nazorati vaqtida aniqlangan nomuvofiqliklar bartaraf etilmaganligi, o‘z vaqtida to‘lov amalga oshirilmaganligi), shuningdek joylashtirish vositalari va turoperatorlarning faoliyatlarini to’xtatganligi va o‘z arizalariga ko‘ra 186 ta tashkilot (18 ta turoperator va 168 ta mehmonxona xizmatlari) sertifikatining amal qilishi tugatildi.
Shuningdek inspeksiya nazorati natijasiga ko’ra 88 ta joylashtirish vositalari qayta rasmiylashtirilgan, 13 ta joylashtirish vositalariga yotoqxona sifatida muvofiqlik sertifikati berilgan.
Xalqaro bronlash tizimlaridagi ma’lumotlar tahlili
Mehmonxona xizmati foydalanuvchilariga to‘g‘ri va asosli ma’lumot taqdim etilishini nazorat qilish maqsadida respublikadagi joylashtirish vositalarining xalqaro bronlash tizimlaridagi (www.booking.com, www.ostrovok.ru, www.mybooking.uz) ma’lumotlari tahlil qilib borilmoqda va aniqlangan asossiz ma’lumotlarni bartaraf qilish choralari ko‘rilmoqda.
Markaz tomonidan Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasiga, O‘zbekiston texnik jihatdan tartibga solish agentligiga, Soliq qo’mitasiga, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar, Toshkent shahri hokimliklarining turizm, madaniyat, madaniy meros va ommaviy kommunikatsiyalar masalalari bo‘yicha hokimi o‘rinbosarlariga mazkur holatlar tahlili bo’yicha xat chiqarildi.
Xususan, joriy yilning 15-yanvar holatiga asossiz toifa qo'yganlar bo‘yicha 175 ta, sertifikatsiz hamda reyestrga kiritilmasdan faoliyat ko'rsatayotganlar bo‘yicha 234 ta, joylashtirish vositasi turini, nomini, manzilini noto'g'ri qo'yganlar bo‘yicha 49 ta, jami 458 ta holat aniqlandi.
Markaz mutaxassislari tegishli tashkilotlar bilan birgalikda olib borilgan ishlar natijasida 2024-yil 1-mart holatiga quyidagi natijalarga erishildi:
Asossiz toifa (yulduz) qo'yganlar bo‘yicha 69 ta, sertifikatsiz hamda reyestrga kiritilmasdan faoliyat ko'rsatayotganlar bo‘yicha 144 ta, joylashtirish vositasi turini, nomini, manzilini noto'g'ri qo'yganlar bo‘yicha 19 ta, jami 232 ta holat bartaraf etildi. 4 ta joylashtirish vositasi sertifikatlandi.
Joylashtirish vositalarining xalqaro bronlash tizimlaridagi ma’lumotlari tahlil qilish tizimli ravishda davom ettirilmoqda.
Respublika miqyosida tashkil etilgan tadbirlardagi ishtirok etish yo’nalishida
“Turizm xizmatlarini sertifikatlash markazi” DUK respublika miqyosida tashkil etilayotgan milliy va xalqaro tadbirlarda faol ishtirok etib kelmoqda (markaziy shtab, mehmonxonalar ro‘yxatini shakllantirish, tadbirga tayyorlash, mehmonlarni joylashtirish, mehmonxonalarda tun-kun navbatchilik tashkil qilish), Jumladan,
Samarqand shahrida 2022 yil 15-16 sentyabr kunlari “Shanxay hamkorlik sammit”;
Toshkent shahrida 2023-yil 27-28-aprel kunlari tashkil etilgan “Toshkent xalqaro investitsion forumi”;
O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasini yangi tahrirda qabul qilish bo‘yicha 2023-yil 30-apreldagi referendumi;
2023-yil 9-iyulda bo‘lib o‘tgan Muddatidan ilgari Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi;
Samarqand shahrida 2023-yil 1-avgustda tashkil etilgan “Oziq-ovqat xavfsizligi xalqaro forumi”;
Samarqand shahrida 2023-yil 16-20 oktyabr kunlari o’tkazilgan UNWTO Bosh assambleyasining 25-sessiyasi
Toshkent shahrida 2023-yil 9-10-noyabr kunlari “Iqtisodiy hamkorlik tashkilotiga a’zo Davlatlar Rahbarlarining navbatdagi o‘n oltinchi uchrashuvi” doirasida tashkil etilgan sammiti;
Samarqand shahrida 2023-yil 13-17-noyabr kunlari tashkil etilgan Birlashgan Millatlar Tashkilotining Cho‘llanishga qarshi kurashish konvensiyasi tashkil etilgan markaziy shtab faoliyatida ishtirok etildi.
Xodimlarni malakasini oshirish yo’nalishida
“Sifat menejmenti tizimi asoslari va ISO 9001 xalqaro standarti bo‘yicha ichki audit”, ISO 14001 “Ekologik menejment tizimi”; O‘z Dst ISO 17021, O‘z Dst ISO 9001, O‘z Dst ISO 17065, “Turizm xizmatlarini sertifikatlashtirish” o‘quv kurslarida malaka oshirildi.
“Turistik xizmat ko‘rsatish sohasida korrupsiyaga qarshi kurashish. Xalqaro va milliy tajriba” mavzusida texnik oqish tashkil etildi.

• Итоги деятельности ГУП "Центр сертификации туристских услуг" за 2022-2024 годы
За отчетный период сертифицировано 1 337 объектов туризма, в том числе 1 285 - средства размещения, 52 - туроператорские услуги.
37 отелям присвоена категория "звезда", в том числе:
2 ★ – 1 ед. , 3 ★ – 24 ед., 4 ★ – 8 ед., 5 ★ – 4 ед.
В области стандартизации
ГУП “Центр сертификации туристских услуг” является рабочим органом Технического комитета по стандартизации СТК 4 "Туризм и культурное наследие" в сфере туризма.
Всего за отчетный период разработаны 16 нормативных документов в сфере туризма в области технического регулирования (в т. ч.: туристская информация и услуги по приему, туроператоры и турагенты, требования и рекомендации по пляжной деятельности, система управления устойчивым развитием средств размещения, требования к услугам в сфере медицинского туризма, гостиниц, оздоровительных курортов, санаторно-курортного лечения, природный в туризме и связанных с ним видах услуг, в таких направлениях, как требования и рекомендации при посещении культурно-исторических мест),
6 стандартов по направлениям (талассотерапия в туризме и сопутствующих услугах, передовые практики устойчивого развития в экстремальном туризме, культурно-историческое наследие требования к оборудованию и услугам в гостиницах, визуальные аспекты, дизайн и услуги в традиционных ресторанах, Проектирование туристских услуг и экологический туризм) в процессе разработки.
Приказом Агентства по Техническому регулирования утвержден и внедрен с 11 ноября 2023 года государственный стандарт O‘z DSt 3220:2023 «Туристские услуги. Средства размещения. Общие требования».
Также принят и внедрен в действие с 28 марта 2024 года национальный стандарт O‘z MSt 125:2024 «Туристские услуги. Средства размещения. Балльная система классификации», определяющий систему классификации средств размещения по баллам (присвоение “звезд”).
Кроме того, были подготовлены презентационные материалы, видеоролики по отраслевым стандартам, а также проведено техническое обучение сотрудников Центра.
В области внедрения систем менеджмента
Проводятся работы по сертификации систем менеджмента на основе международных стандартов O‘zDSt ISO 9001 «Система менеджмента качества» и OʻzDSt ISO 22000 «Системы менеджмента безопасности пищевых продуктов».
Всего за отчетный период в 45 средствах размещения были сертифицированы системы управления на основе международного стандарта O‘zDSt ISO 9001, в 10 средствах размещения-на основе международного стандарта O‘zDSt ISO 22000.
Инспекционный контроль на сертифицированных объектах
Инспекционный контроль проводится 3 раза в течение срока действия сертификата (каждые 1,5 года) с целью подтверждения соответствия объекта сертификации требованиям нормативных документов.
За отчетный период инспекционный контроль проведен на 1 631 туристском объекте, из них 1 605-средства размещения, 26-туроператорские услуги.
В связи с несоблюдением требований сертификации (не устранены выявленные в ходе инспекционного контроля несоответствия, не произведена своевременная оплата), прекращением деятельности средств размещения и туроператоров а также по заявлениям владелцев сертификата прекращено действие сертификата 186 организаций (18 туроператоров и 168 гостиничных услуг).
Также по результатам инспекционного контроля переоформлены сертификаты 88 средств размещения, 13 средствам размещения выданы сертификаты соответствия в качестве общежитий.
Анализ данных в международных системах бронирования
В целях контроля за предоставлением достоверной и обоснованной информации пользователям гостиничных услуг в международных системах бронирования (www.booking.com, www.ostrovok.ru, www.mybooking.uz) средствами размещения в республике анализируются данные и принимаются меры по устранению выявленных необоснованных данных.
Центром направлено письмо в Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей, Агентству по техническому регулированию Узбекистана, Налоговый комитет, Совет Министров Республики Каракалпакстан, заместителям хокимов областей, хокимиятов города Ташкента по вопросам туризма, культуры, культурного наследия и массовых коммуникаций с анализом данных обстоятельств.
В частности, по состоянию на 15 января текущего года выявлено всего 458 случаев, в том числе 175 случаев необоснованного присвоения категории, 234 случая осуществления деятельности без сертификата и без включения в реестр, 49 случаев неправильного присвоения вида, наименования, адреса средства размещения,
В результате совместной работы специалистов Центра с соответствующими организациями по состоянию на 1 марта 2024 года были достигнуты следующие результаты:
Исключены 69 случаев по присвоению категории, 144 случаев по ведению деятельности без сертификата и без включения в реестр, 19 случаев по неправильным обозначениям вида, наименования, адреса средства размещения, всего 232 случая. 4 средства размещения сертифицированы.
Систематически анализ данных средств размещения в международных системах бронирования продолжается.
Участия в мероприятиях, организуемых на республиканском уровне
ГУП "Центр сертификации туристских услуг" принимает активное участие в национальных и международных мероприятиях, организуемых на республиканском уровне (центральный штаб, формирование списков отелей, подготовка к мероприятию, размещение гостей, организация круглосуточного дежурства в отелях), в том числе,
“Шанхайский саммит сотрудничества” в Самарканде 15-16 сентября 2022 года;
”Ташкентский международный инвестиционный форум", организованный в городе Ташкенте 27-28 апреля 2023 года;
Референдум по принятию Конституции Республики Узбекистан в новой редакции от 30 апреля 2023 года;
Досрочные выборы Президента Республики Узбекистан, состоявшиеся 9 июля 2023 года;
"Международный форум по безопасности пищевых продуктов", организованный 1 августа 2023 года в Самарканде;
25-я сессия Генеральной ассамблеи ЮНВТО, проходившая в Самарканде с 16 по 20 октября 2023 года
Саммит, организованный в Ташкенте 9-10 ноября 2023 года в рамках "Шестнадцатой встречи глав государств-членов Организации Экономического Сотрудничества";
Конвенция Организации Объединенных Наций по борьбе с опустыниванием, созданная 13-17 ноября 2023 года в Самарканде, приняла участие в деятельности Центрального штаба.
Повышения квалификации персонала
Повышена квалификации сотрудников по учебным курсам «Основы системы менеджмента качества и внутренний аудит по международному стандарту ISO 9001”, ISO 14001 “Система экологического менеджмента”, "Противодействие коррупции в сфере туристских услуг. Международный и национальный опыт" и др.
Годовые планы технического обучения были разработаны и организованы в соответствии с планом.
Продвижения в СМИ
В целях своевременного информирования предпринимателей сферы туризма и пользователей туристских услуг о нововведениях по сертификации туристских услуг на официальном сайте ГУП “Центр сертификации туристских услуг” (tourquality.uz), Rost24.uz, Xabardor.uz, daryo.uz, день.уз, aniq.uz, Demockrat.uz, Darakchi.uz, Nuz.uz, Xabar.uz в СМИ публикуются стстьи.
Кроме того, в социальных сетях (facebook, instagram, telegram) созданы официальные страницы и каналы где освещается информация о деятельности центра.