• Menejment tizimining tashkiliy tuzilishi
Sifat menejmenti tizimining toʻliq ishlashi uchun tegishli tashkiliy ta’minot, ya’ni uni kerakli tashkiliy resurslar bilan toʻldirish zarur: kerakli vakolat, majburiyat va javobgarlikka ega boʻlgan xodimlar; xodimlarning oʻzaro munosabatlari tizimi; moddiy-texnik resurslar: materiallar, uskunalar, asboblar; moliyaviy resurslar.
Sifatni doimiy ravishda yaxshilash boʻyicha faoliyatni tashkil etish uchun tashkilot rahbari sifat uchun mas’ul boʻlgan rahbariyat vakilini tayinlaydi, sifat boʻlimini tashkil qiladi, menejment tizimini ishlab chiqish va amalga oshirish uchun guruh tuzadi va sifat boʻyicha loyiha menejerini jamoa rahbari etib tayinlaydi.
Tashkiliy tuzilma ushbu fikrlarning barchasini aks ettiradi va kompaniya rahbari ishlarga umumiy rahbarlik qilishini va ISO standartlarini amalga oshirish boʻyicha strategik qarorlar qabul qilishini tushunishga imkon beradi. Shu bilan birga, u menejment tizimini joriy etishning yakuniy natijalari uchun shaxsan javobgardir.
Menejment tizimining tashkiliy tuzilishiga koʻra, muddatni kuzatib borish va ishlarni bajarish uchun javobgarlikni shaxsiylashtirishga imkon beradigan reja tuziladi.
Reja, shuningdek, korxonani menejment tizimining tashkiliy tuzilishini ishlab chiqishni oʻz ichiga oladi, unga quyidagilar kiradi:
•  biznes-jarayonlar roʻyxati;
•  sifat menejmenti tizimi tarkibidagi mansabdor shaxslarni va ularning majburiyatlarini aniqlash;
•  sifat tizimini tashkil etishda ishtirok etishni ma’naviy va moddiy ragʻbatlantirish usullarini aniqlash;
•  xodimlarni ISO standartlari boʻyicha menejment tizimida ishlashga oʻrgatish boʻyicha aniq reja;
•  menejment tizimini ta’minlashning motivatsion mexanizmini (iqtisodiy va ma’naviy ragʻbatlantirish shakllari va usullari) yaratish.
Tashkilotda tashkiliy tuzilmani toʻgʻri tuzish xizmatlarning raqobatbardoshligini oshirishga, mehnatni tashkil qilishni va resurslardan foydalanish samaradorligini oshirishga imkon beradi.

• Организационная структура системы менеджмента
Для полноценного функционирования системы менеджмента качества необходимо ее соответствующее организационное обеспечение, т.е. наполнение ее необходимыми организационными ресурсами: сотрудниками, имеющими необходимую компетенцию, обязанности и ответственность; системой взаимодействия сотрудников; материально-техническими ресурсами: материалы, оборудование, приборы; финансовыми ресурсами.
Для организации деятельности по непрерывному улучшению качества руководитель организации назначает представителя руководства, отвечающего за качество, организует отдел качества, сформировывает команду по разработке и внедрению системы менеджмента и назначает главой команды проектного менеджера по качеству.
Организационная структура отражает все эти моменты и позволяет понять, что руководитель компании осуществляет общее руководство работами и принимает стратегические решения по внедрению стандартов ISO. При этом он несет персональную ответственность за окончательные результаты внедрения системы менеджмента.
По организационной структуре системы менеджмента составляется план, которая позволяет отслеживать сроки и персонализировать ответственность за исполнение работ.
План содержит также разработку организационной структуры системы менеджмента предприятия, в которую входит:
• перечень бизнес-процессов;
• определение должностных лиц и их обязанностей в структуре системы управления качеством;
• определение методов морального и материального поощрения участия в организации системы качества;
• четкий план по обучению персонала работе в условиях системы менеджмента по стандартам ISO;
• создание мотивационного механизма (формы и методы экономического и морального стимулирования) обеспечения системы менеджмента.
Правильное поставление организационной структуры в организации позволяет повысить конкурентоспособность услуг, улучшить организацию труда и эффективность использования ресурсов.