O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 26-apreldagi PQ-135-son qarorida mamlakatdagi mehmonxonalar, ulardagi sharoitlarni xatlovdan o‘tkazib, 2023-yil 1-oktabrga qadar xorijiy konsalting kompaniyalarini jalb qilgan holda kamida 50 ta mehmonxonaga «to‘rt yulduz» va 200 tasiga «uch yulduz» olib berish choralarini ko‘rish vazifasi belgilangan.
Shu bois Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi huzuridagi Turizm qo‘mitasi tomonidan turizm sohasi ilgʻor rivojlangan davlatlarning mehmonhonalarga yulduz toifasini belgilovchi hujjatlarining talablari o‘rganildi.
O‘rganish natijasida, amaldagi davlat standarti talablari qayta ko‘rib chiqildi va balli tasniflash orqali yulduz toifasini beruvchi yangi standart loyihasi Oʻzbekiston mehmonxonalar uyushmasi bilan birgalikda ishlab chiqildi. Yangi davlat standartiga kiritilgan talablar Hilton, Hampton by Hilton, Hyatt Regency Tashkent, Wyndham Hotels & Resorts mehmonxonalari biznes vakillari va boshqa mehmonxona vakillari bilan kelishildi.
Turizm qo‘mitasi qoshidagi STQ 4 “Turizm va madaniy meros” standartlashtirish bo‘yicha texnik qo‘mita tomonidan Oʻz DSt 3296:2023 “Turizm xizmatlari. Joylashtirish vositalari. Balli tasniflash tizimi” davlat standarti ishlab chiqildi. Mazkur davlat standarti O‘zbekiston texnik jihatdan tartibga solish agentligining 2023-yil 7-iyuldagi 05-1560-son buyrugʻi bilan qabul qilindi va O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi tomonidan 2023-yil 7-avgustda 194-son bilan hisobga olindi hamda joriy yilning 7-noyabridan amalga joriy etiladi.
Oʻz DSt 3296:2023 davlat standarti mehmonxonalarni balli asosda tasniflash tizimini belgilaydi. Toifalar “*” (yulduz) belgisi bilan belgilanadi va beshta toifa bo‘yicha tasniflanadi. Joylashtirish vositalari uchun – eng yuqori toifa “*****” (besh yulduz) va eng past “*” (bitta yulduz) hisoblanadi.
Joylashtirish vositalari mazkur davlat standartining ilovasiga muvofiq tasniflanadi. Bunda “m” bajarilishi majburiy bo‘lgan talablarni belgilaydi. Majburiy bo‘lmagan talablar bajarilganda esa qo‘shimcha ball beriladi. Ballar yig‘indisiga ko‘ra tegishli yulduz toifasi beriladi.
Shu bilan birga yangi davlat standarti O‘zbekiston Respublikasi Favqulodda vaziyatlar vazirligi, Ichki ishlar vazirligi, Sog‘liqni saqlash vazirligi, Qurilish va uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish vazirligi, Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi bilan kelishildi.
Yangi davlat standarti amalga joriy etilgan sanadan O‘zbekiston standartlashtirish, metrologiya va sertifikatlashtirish agentligining 2018-yil 7-fevraldagi 05-925-son qarori bilan tasdiqlangan O‘z DSt 3296:2018 “Turizm xizmatlari. Mehmonxonalar va o‘xshash joylashtirish vositalari. Tasniflash tizimi” davlat standarti o‘z kuchini yo‘qotgan hisoblanadi
Qo‘shimcha ravishda, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 27-iyuldagi PQ-238-son qaroriga muvofiq mehmonxonalar sonini va ularda xizmat ko‘rsatish sifatini oshirishni davlat tomonidan moliyaviy qo‘llab-quvvatlash maqsadida 2024-yil 1-yanvardan boshlab 3 yulduzli toifa uchun 60 ta xonadan kam bo‘lmagan, 4 va 5 yulduzli toifa uchun 120 ta xonadan kam bo‘lmagan xonalar fondiga ega besh qavatdan past bo‘lmagan mehmonxona 2026-yil 31-dekabrga qadar foydalanishga topshirilgan taqdirda, mehmonxona toifasi tasdiqlangach, investorlarning yangi mehmonxonani qurish (rekonstruksiya qilish bundan mustasno) va jihozlash uchun ketgan xarajatlarining bir qismini O‘zbekiston Respublikasi Davlat budjeti mablag‘lari hisobidan qoplab berish tizimi joriy qilinadi. Bunda 3 yulduzli toifaga ega mehmonxonalardagi har bir xona uchun 40 million so‘m; 4 va 5 yulduzli toifaga ega mehmonxonalardagi har bir xona uchun 65 million so‘m miqdorlarda mablagʻlar qoplab berilishi belgilanganligi ma’lum qilinadi.

• Принят государственный стандарт, устанавливающий требования к гостиницам с звёздной категорией
В постановлении Президента Республики Узбекистан №ПП 135 от 26 апреля 2023 года, определена задача по проведению описи гостиниц страны и их состояния, до 1 октября 2023 года по принятию мер присвоения «четыре звезды» не менее 50 гостиницам и «три звезды» 200 гостиницам с привлечением иностранных консалтинговых компаний.
Комитетом по туризму при Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата были изучены требования документов стран с развитой туристской отраслью, определяющих звездную категорию гостиниц.
В результате изучения были пересмотрены требования действующего государственного стандарта и совместно с Ассоциацией отельеров Узбекистана разработан проект нового стандарта, присваивающий звездную категорию по балльной классификации. Требования, внесенные в новый государственный стандарт, были согласованы с бизнес-представителями Hilton, Hampton by Hilton, Hyatt Regency Tashkent, Wyndham Hotels & Resorts и других гостиниц.
Техническим комитетом по стандартизации STQ 4 «Туризм и культурное наследие» при Комитета по туризму разработан государственный стандарт Oʻz DSt 3296:2023 «Туристские услуги. Средства размещения. Бальная система классификации». Настоящий государственный стандарт принят приказом Узбекского агентства по техническому регулированию от 7 июля 2023 года № 05-1560 и взят на учет Министерством юстиции Республики Узбекистан от 7 августа 2023 года № 194, вводится в действие с 7 ноября текущего года.
Государственный стандарт Oʻz DSt 3296:2023 устанавливает систему классификации гостиниц на бальной основе. Категории обозначают символом «*» (звезда) и классифицируют по пяти категориям. Для средств размещения – высшая категория «*****» (5 звезд), низшая «*» (одна звезда).
Новый стандарт согласован Министерством по чрезвычайным ситуациям Республики Узбекистан, Министерством внутренних дел, Министерством здравоохранения, Министерством строительства и жилищно-коммунального хозяйства, Министерством экологии, охраны окружающей среды и изменения климата.
Со дня введения в действие нового государственного стандарта, государственный стандарт O‘z DSt 3296:2018 «Туристские услуги. Гостиницы и аналогичные средства размещения. Система классификации», утвержденный решением Агентства по стандартизации, метрологии и сертификации Республики Узбекистан от 7 февраля 2018 года № 05-925, считается утратившим свою силу.
Дополнительно сообщаем, что в соответствии постановления Президента Республики Узбекистан №ПП 238 от 27 июля 2023 года, в целях государственной финансовой поддержки увеличения количества гостиниц и повышения качества обслуживания в них, начиная с 1 января 2024 года внедряется система компенсации части расходов инвесторов на строительство (за исключением реконструкции) и оснащение новой гостиницы высотой не ниже пяти этажей при условии сдачи в эксплуатацию в срок до 31 декабря 2026 года, имеющей категорию 3 звезды — с номерным фондом не менее 60 номеров, или имеющей категорию 4 звезды и 5 звезд — с номерным фондом не менее 120 номеров, после подтверждения категории гостиницы, за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан. При этом гостиницы имеющие категорию 3 звезды компенсируются в размере — 40 миллионов сумов за каждый номер; гостиницы имеющие категорию 4 звезды и 5 звезд компенсируются в размере — 65 миллионов сумов за каждый номер.
30 июня В Центре сертификации туристических услуг состоялось выездное интерактивное занятие по вопросам противодействия коррупции и комплаенс-контроля 130
01 апреля Гостиница «MOVENPICK TASHKENT OLD CITY» была сертифицирована 286
31 марта «Овертуризм: проблемы и пути устойчивого развития» 312
27 марта Проводится курс повышения квалификации в сфере международной и межгосударственной стандартизации 303