• Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasinig yangi qarori qabul qilindi
2026-yil 27-yanvarda Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasinig 29-son qarori bilan “Yangi zamonaviy suzish havzalarini (basseyn) qurish va ishga tushirish bilan bogʻliq xarajatlarni qoplash boʻyicha davlat xizmatini koʻrsatishning Maʼmuriy reglamenti” qabul qilindi.
Ushbu Maʼmuriy reglament yangi zamonaviy suzish havzalarini (basseyn) qurish (mavjud suzish havzalarini rekonstruksiya qilish bundan mustasno) va ishga tushirish bilan bogʻliq xarajatlarni Oʻzbekiston Respublikasi Turizm qoʻmitasi (keyingi oʻrinlarda — Qoʻmita) huzuridagi budjetdan tashqari Turizmni qoʻllab-quvvatlash jamgʻarmasi mablagʻlari hisobidan qoplash tartibini belgilaydi.
Xarajatlarni qoplash uchun mablagʻlar Davlat xizmatlari markazlari yoki Oʻzbekiston Respublikasi Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali Qoʻmita tomonidan ajratiladi.
Bunda mablagʻlar 2026-yil 1-fevraldan boshlab 2028-yil 1-yanvarga qadar suzish havzalarini tashkil etish xarajatlarining 50 foizigacha, lekin 100 million soʻmdan oshmagan qismi uchun ajratiladi.
Xarajatlarni qoplash uchun arizaga quyidagi hujjatlar ilova qilinishi lozim:
- suzish havzasining loyiha hujjatlari nusxasi;
- suzish havzasini qurish va ishga tushirish uchun tuzilgan pudrat shartnomasi nusxasi;
- shartnomaga asosan toʻlov amalga oshirilganini tasdiqlovchi elektron hujjat (hisobvaraq-faktura, kassa yoki terminal apparati cheklari, bank toʻlov hujjatlari va boshqalar) nusxalari.
Xarajatlar bitta talabgorga bitta suzish havzasi uchun bir marta qoplab beriladi.
Maʼmuriy reglamentning toʻliq matni bilan https://lex.uz/uz/docs/-8021028 orqali tanishishingiz mumkin.

• Принято новое постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан
Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан № 29 от 27 января 2026 года был принят «Административный регламент оказания государственной услуги по покрытию расходов, связанных со строительством и вводом в эксплуатацию новых современных плавательных бассейнов».
Настоящий Административный регламент устанавливает порядок покрытия расходов, связанных со строительством (за исключением реконструкции существующих бассейнов) и вводом в эксплуатацию новых современных плавательных бассейнов из средств Внебюджетного фонда поддержки туризма при Комитете по туризму Республики Узбекистан (далее – Комитет).
Средства для покрытия расходов выделяются Комитетом через Центры государственных услуг или Единый портал интерактивных государственных услуг Республики Узбекистан.
При этом средства будут выделены на покрытие до 50 процентов затрат на строительство бассейнов в период с 1 февраля 2026 года по 1 января 2028 года, но не более 100 миллионов сумов.
К заявлению на покрытие расходов необходимо приложить следующие документы:
- копия проектной документации бассейна;
- копия договора подрядной организации на строительство и эксплуатацию бассейна;
- копии электронных документов, подтверждающих факт оплаты по договору (счет-фактура, кассовые чеки или чеки терминала, банковские платежные документы и другие).
Покрытие расходов осуществляется один раз на одного заявителя за одного бассейна.
Полным текстом административного регламента можно ознакомится по ссылке https://lex.uz/uz/docs/-8021028