• Menejment tizimlari inspeksiya nazorati jarayoni
Inspeksi nazorati - bu joylarda oʻtkaziladigan audit, lekin u butun tizimning auditini anglatmaydi va sertifikatlash organiga mijozning sertifikatlangan menejment tizimi qayta sertifikatlash auditlari orasidagi davrda talablarni bajarishda davom etishiga ishonch hosil qilishga imkon beradigan boshqa tekshirish tadbirlari bilan birgalikda rejalashtirilishi kerak.
Inspeksiya nazoratining maqsadi – bu tashkilotning ISO 9001 talablariga rioya qilishda davom etayotganligini ko‘rsatishdir. Agar haqiqatdan ham shunday bo‘lsa, sertifikatlash auditi paytida berilgan sertifikat o‘z kuchini saqlab qoladi.
MTning inspeksiya nazorati tekshirish rejasini tayyorlashdan boshlanadi, ya‘ni inspeksiya nazorati maqsadlari, baholash mezonlari, ma‘lumotnoma hujjatlari, tekshirish joyi va sanasi, komissiyada ishtirok etuvchi shaxslar belgilanadi, hamda ma’lumotlarni oshkor etmaslik talablari ko‘rsatiladi. Hujjatlar tayyorlanadi, ularda tekshirish natijalari inspeksiya nazorati vaqtida qayd etiladi. Bular nazorat ro‘yxatlari, yig‘ilishlar bayonnomalari, nomuvofiqliklar bayonnomalari bo‘lishi mumkin.
Inspeksiya nazorati jarayonining o‘zi dastlabki yig‘ilishdan boshlanadi, so‘ngra ma’lumotlar yig‘iladi va tekshiriladi, xulosalar chiqariladi va nazorat varaqlarida qayd etiladi. Nazoratning navbatdagi bosqichi - xulosa tayyorlash va yakuniy yig‘ilishni o‘tkazishdir. Yuqori keltirilgan jarayonlar natijalari hisobotda aks ettiriladi.
Inspeksiya nazorati yiliga kamida bir marta amalga oshirilishi kerak. Inspeksiya nazorati natijalariga ko‘ra muvofiqlik sertifikatini tasdiqlash, to‘xtatib turish, tugatish yoki bekor qilish to‘g‘risida qaror qabul qilinishi mumkin.

• Процесс инспекционного контроля систем менеджмента
Инспекционный контроль - это аудит, проводимый на месте, но он не обязательно подразумевает аудит всей системы и должен планироваться вместе с другими инспекционными мероприятиями таким образом, чтобы позволить органу по сертификации сохранять уверенность в том, что сертифицированная система менеджмента (СМ) заказчика продолжает соответствовать требованиям в периоды между ресертификационными аудитами.
Цель инспекционный контроля – продемонстрировать, что организация по-прежнему выполняет требования ISO 9001. Если это действительно так, то сертификат, выданный во время сертификационного аудита, сохраняет свою актуальность.
Инспекционный контроль СМ начинается с составления плана проверки, в котором прописываются цели, оценочные критерии, ссылочные документы, место и дата проведения аудита, лица, участвующие в комиссии, указываются требования неразглашения информации. Подготавливаются рабочие документы, в которых в процессе инспекционного контроля фиксируются результаты проверки. Это могут быть контрольные листы, протоколы совещаний, протоколы несоответствий.
Непосредственно процесс инспекционный контроля начинается с предварительного совещания, затем осуществляется сбор и проверка информации, делаются выводы и фиксируются в контрольных листах. Следующий этап контроля – подготовка заключения и проведение заключительного совещания. Результаты описанного процесса излагаются
в отчете.
Инспекционный контроль должен проводиться, по крайней мере, один раз в год. По результатам инспекционного контроля может быть принято решение о подтверждении, приостановлении, прекращении действия или аннулировании сертификата соответствия.