• Joylashtirish vositalari xodimlariga talablar
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 10-iyuldagi 433-son qarori bilan tasdiqlangan “Turistik xizmatlarni sertifikatlashtirish va turistik industriya obyektlarini tasniflash tartibi to‘g‘risida nizom” ga muvofiq turizm obyektlarida turizm sohasida ma’lumotga va/yoki malaka sertifikatlariga ega xodimlar bo‘lishi lozim.
Ma’lumki, malaka sertifikatlari o‘quv markazlari tomonidan taqdim etiladi. O‘quv markazlari malaka oshirish va sertifikat berish uchun vakolatli davlat organidan tegishli ruxsatnomaga ega bo‘lishi lozim.
Tadbirkorlik subyektlari joylashtirish xizmatini ko‘rsatish uchun, ya’ni mehmonxona tashkil qilish uchun turizm sohasida ma’lumotga yoki malaka sertifikatiga ega quyidagi mutaxassislarni doimiy ravishda ishga qabul qilishlari lozim (kamida bittadan):
• menejer (rahbar, boshqaruvchi) yoki ma’mur;
• mehmonxona xodimasi;
• oshpaz va ofitsiant (ovqat taqdim qilinganda).
Bundan tashqari, joylashtirish vositasining har bir lavozimiga lavozim yo‘riqnomasi ishlab chiqilishi va xodimlar tanishtirilgan bo‘lishi lozim.
Joylashtirish vositasi xodimlariga ishga qabul qilish vaqtida hamda yilda bir marta turizm sohasida va egallab turgan lavozimiga binoan ma’lumotga yoki malakaga sertifikatiga ega xodimlar tomonidan trening o‘tkazib turishlari lozim.

• Требования к персоналу средств размещения
В соответствии с «Положением о порядке сертификации туристских услуг и классификации объектов туриндустрии», утвержденного Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 10.07.2020 г. № 433 на объектах туризма должен быт персонал который имеет диплом об образовании (высшее или среднее) и/или квалификационный сертификат в области туризма.
Известно, что квалификационные сертификаты выдается учебными центрами. Для повышения квалификации и выдачи сертификата учебные центры должны иметь соответствующий разрешение уполномоченного государственного органа.
Для оказания услуг размещения, т.е для создания гостиницы субъекты предпринимательства должны нанят на постоянной основе нижеследующих специалистов, которые имеют диплом об образовании (высшее или среднее) и/или квалификационный сертификат в области туризма (не менее одного):
•  менеджер (руководитель, управляющий);
•  горничная;
•  повар (при предоставлении питания).
А также, необходимо разработать должностные инструкции на каждую должность средства размещения и ознакомить персонал.
Персоналу средства размещения необходимо провести тренинг (внутреннее обучение) при приеме на работу и один раз в год, со стороны персонала, имеющего образование или квалификационный сертификат в области туризма и согласно занимаемой должности.