• Mehmonxona sohasida xizmatlar sifatini boshqarish
Mehmonxona sohasidagi xizmatlar sifatini boshqarish - boshqaruv mexanizmining tarkibiy qismlaridan biri boʻlib, mehmonxona faoliyatini tashkil etish usulidir. Xizmatlar sifatini boshqarish xizmatlarni taqdim etish jarayoni ishtirokchilari, korxona va xizmatlar iste’molchilari oʻrtasidagi munosabatlarni, xizmatlarni ishlab chiqarish va sotish jarayoniga ta’sir qilish shakllari va usullarini, boshqaruvning tashkiliy tuzilishini va xodimlarni ragʻbatlantirish shartlarini oʻz ichiga oladi.
Mehmonxona xizmatlari sifatini boshqarishning maqsadi sifatni yaxshilash va korxonaning barqaror raqobatbardosh maqomini ta’minlashga qaratilgan boshqaruv jarayonining shakllari va usullarini takomillashtirishdir.
Sifat sohasida mehmonxona strategiyasini shakllantirishning asosi standartlashtirish va sertifikatlashtirish sohasidagi qonunchilik va me’yoriy-texnik baza hisoblanadi.
Xizmat sifatini boshqarishning oʻziga xos vazifalari boshqaruv faoliyatining alohida tomonlarini tavsiflaydi va boshqaruv obyektining alohida qismiga boshqaruv tizimining ta’sirini aks ettiradi.
Agar sifat menejmenti tizimining har bir elementi doimiy ravishda nazorat qilinsa va takomillashtirilsa, mehmonxona sifatli xizmatni uzluksiz amalga oshirishi va sifatli xizmatlarni taqdim etishi mumkin.
Mehmonxona xizmatlari sifatini baholash ma’lum bir mehmonxonada koʻrsatiladigan xizmatlar sifati qaysi darajada ekanligini aniqlashga imkon beradi. Uning natijalari asosida mehmonxonada sifat menejmenti tizimi ishlab chiqiladi, uning maqsadi xizmatlar sifatini oshirishdir. Bunday baholash mehmonxona xizmatlari sifati sohasidagi kamchiliklarni koʻrish imkonini beradi. Kamchiliklarning yoʻqligi yuqori sifatga erishish yoʻlidagi asosiy qadamdir.

• Управление качеством услуг в гостиничной сфере
Управление качеством услуг в гостиничной сфере - одна из составляющих механизма управления, способ организации деятельности гостиничного предприятия. Управление качеством услуг охватывает корректировки отношений между участниками процесса предоставления услуг, между предприятием и потребителями услуг, формами и методами воздействия на процесс производства и реализации услуг, организационной структурой управления и условиями стимулирования персонала.
Целью управления качеством гостиничных услуг является совершенствование форм и методов процесса управления, направленного на улучшение качества и обеспечение устойчивого конкурентного статуса предприятия.
Основой формирования стратегии гостиничного предприятия в области качества является законодательная и нормативно-техническая база в сфере стандартизации и сертификации.
Специфические функции управления качеством услуг характеризуют отдельные стороны управленческой деятельности и отражают влияние управленческой системы на отдельную часть объекта управления.
Если каждый элемент системы менеджмента качества будет постоянно контролироваться и совершенствоваться, то гостиничное предприятие сможет бесперебойно осуществлять качественное обслуживание и предоставлять качественные услуги.
Оценка качества гостиничных услуг позволит определить, на каком уровне находится качество предоставляемых услуг в конкретной гостинице. На основе ее результатов разрабатывается система управления качеством в гостинице, целью которой является повышение уровня качества услуг. Такая оценка дает возможность выделить недочеты в области качества гостиничных услуг. Отсутствие недочетов - это главный шаг на пути к достижению высокого качества.