• Sifat menejmenti tizimining audit turlari
Sifat menejmenti tizimi (SMT) - bu ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar va koʻrsatilayotgan xizmatlarning barqaror sifatini ta’minlash maqsadida ishlaydigan kompaniyaning umumiy boshqaruv tizimining bir qismi hisoblanadi.
Sifat menejmenti tizimining auditi (SMT) – bu uni baholash faoliyatidir. Sifat menejmenti tizimini baholash standart talablariga yoki tashkilotning ichki qoidalariga muvofiqligi uchun amalga oshiriladi. Natijada auditorlik mezonlari bilan bogʻliq ma’lumotlar shaklida dalillar olinadi.
SMT auditining turlari:
- ichki audit tashkilot auditorlari tomonidan amalga oshiriladi. Amaldagi sifat menejmenti tizimini baholash uchun ishlatiladi, bu birinchi tomonning auditi;
- mustaqil tashkilotlar SMT tashqi auditini oʻtkazadilar;
- dastlabki audit SMTni ishlab chiqish, amalga oshirish yoki tizimning hozirgi holatini baholash bosqichlarida amalga oshiriladi. Ushbu audit uchinchi tomon tomonidan amalga oshiriladi;
- sertifikatlash auditi 2 bosqichni oʻz ichiga oladi:
ü 1-bosqich - tayyorgarlikni baholash auditi, bu SMT holatini tahlil qilish va muammoli joylarni aniqlash imkonini beradi;
ü 2-bosqich - SMTning rejalashtirilgan natijalarga erishish qobiliyatini baholashdir;
- sifat menejmenti tizimini qayta sertifikatlash auditi sertifikatlashdan 3 yil oʻtgach amalga oshiriladi;
- masofaviy audit masofadan turib amalga oshiriladi;
- SMT sohasini kengaytirish boʻyicha audit nazorat auditi bilan birgalikda oʻtkazilishi mumkin;
- rejadan tashqari audit muhim oʻzgarishlar, hodisalar, shikoyatlar yoki boshqa noodatiy holatlar boʻyicha amalga oshiriladi;
- e’lon qilinmagan audit ogohlantirishsiz amalga oshiriladi, ya’ni auditor obyektda ma’lum vaqt davomida ogohlantirishsiz kirib keladi;
- kombinatsiyalangan (kompleks) SMT auditi bitta tashkilot doirasida alohida mavjud boshqaruv tizimlari uchun amalga oshiriladi;
- integratsiyalashgan audit 2 yoki undan ortiq standartlarni birlashtirgan tashkilotning integratsiyalashgan menejment tizimi uchun amalga oshiriladi.
Audit jarayonlar va boshqaruvni takomillashtirish boʻyicha qimmatli mulohazalar va tavsiyalar beradi, shuningdek, qonunchilik va standartlarga muvofiqligini ta’minlaydi. Qoidalar va me’yorlarga rioya qilish tadbirkorlik faoliyatining ajralmas qismidir.

• Виды аудитов системы менеджмента качества
Система менеджмента качества (СМК) - это часть общей системы управления компанией, которая функционирует с целью обеспечения стабильного качества производимой продукции и оказываемых услуг.
Аудит системы менеджмента качества – это деятельность по ее оценке. Оценку система менеджмента качества проводят на соответствие требованиям стандарта или внутренним регламентам организации. В результате получают свидетельства в виде информации, связанной с критериями аудита.
Виды аудитов СМК:
- внутренний аудит проводят аудиторы организации. Применяют для оценки действующей системы менеджмента качества, это аудит первой стороны;
- независимые организации проводят внешний аудит СМК;
- предварительный аудит проводят на этапах разработки СМК, внедрения или для оценки текущего состояния системы. Данный аудит проводит третья сторона;
- сертификационный аудит включает 2 этапа (стадии):
√ этап 1 - аудит оценки готовности, он позволит проанализировать состояние СМК и выявить проблемные области.
√ этап 2 - оценка способности СМК достигать планируемых результатов.
- ресертификационный аудит системы менеджмента качества проводится через 3 года после сертификации;
- дистанционный аудит проводят удаленно;
- аудит по расширению области СМК может быть проведен совместно с надзорным аудитом;
- внеплановый аудит проводится по факту значительных изменений, инцидентов, жалоб или иных нетипичных ситуациях;
- необъявленный аудит проводится без предупреждения, т.е. аудитор появляется на объекте внезапно в течение определенного периода времени;
- комбинированный (комплексный) аудит СМК проводят для отдельно действующих систем менеджмента в рамках одной организации;
- интегрированный аудит проводится для интегрированной системы менеджмента организации, которая объединяет 2 или более стандарта.
Аудит даёт ценную обратную связь и рекомендации по улучшению процессов и управления, также обеспечивает соблюдения законодательства и стандартов. Ведь соблюдение правил и норм является неотъемлемой частью предпринимательской деятельности.